Projekt Sinopsis uspořádal svou čtvrtou výroční konferenci ve spolupráci s estonským Ústavem pro zahraniční politiku

V prosinci 2021 proběhla v Tallinnu mezinárodní konference Mapping China’s footprint in the world IV: CCP influence in the Nordic-Baltic region.

Ve dnech 9. a 10. prosince 2021 proběhla v estonském Tallinnu mezinárodní konference Mapping China’s footprint in the world IV: CCP influence in the Nordic-Baltic region. Pořádal ji projekt Sinopsis s estonským think-tankem Estonian Foreign Policy Institute at the International Centre for Defence and Security. V neveřejné části probírali autoři působící v rámci širší výzkumné sítě Sinopsis, jako například Alex Joske, Frank Jüris, Matthew D. Johnson, Ralph Weber, Łukasz Sarek nebo Laura Harth, již publikované nebo připravované studie. Diskuze se zúčastnili i ředitel projektu Sinopsis Martin Hála a analytik Filip Jirouš.

10. prosince proběhla veřejná část programu, v níž výše zmiňovaní autoři a další kolegové debatovali za účasti médií, akademiků a vládních představitelů o významu tohoto výzkumu pro (nejen) estonskou a evropskou politiku. Martin Hála zde prezentoval článek nedávno publikovaný v americkém časopise China Brief o prolínání čínské státní bezpečnosti s bývalými agenty StB v oblasti propagandy. Záznam z veřejné debaty včetně programu je dostupný zde.

Konference neušla zájmu medií, dokazuje to např. videoreportáž na webu estonského veřejnoprávního rozhlasu a televize Eesti Rahvusringhääling nebo rozhovory tchajwanské tiskové agentury China News Agency (中央通訊社) s Frankem Jürisem a litevskou analytičkou a diplomatkou Justinou Razumaitė.

“Mapping China’s footprint in the world” je série výzkumných workshopů, organizovaná projektem Sinopsis, která se zabývá politickým systémem ČLR a vlivovými operacemi čínské státostrany v zahraničí. Počínaje prvním ročníkem v roce 2018 konference pravidelně propojuje přední světové odborníky, aby společně diskutovali o novém výzkumu, o metodologických problémech s ním spojených a o tom, jak výsledky výzkumu komunikovat veřejnosti.

V minulých ročnících konference oslovila mezinárodní publikum včetně vládních i vojenských představitelů, akademiků, novinářů, podnikatelů a pracovníků think-tanků a neziskových organizací. Také Ministerstvo státní bezpečnosti ČLR (国安部) projevilo o tato setkání zájem; jednoho účastníka krátce zadrželo během jeho návštevy v Číně ihned po ukončení prvního, uzavřeného workshopu v roce 2018.