Rodiny zadržovaných právníků bojují za své blízké

Od loňského zatýkání právníků obhajujících klienty v lidskoprávních případech uplynul už téměř rok, a ve vězení zůstává stále více než 20 zadržených.

Od loňského zatýkání právníků obhajujících klienty v lidskoprávních případech uplynul už téměř rok, a ve vězení zůstává stále více než 20 zadržených, mezi nimi i prominentní advokát Li Che-pching, jehož malá dcerka Li Ťia-mej upoutala pozornost médií svým kostýmem superhrdiny, který si oblékla na karneval do školky s tím, že takto by mohla osvobodit svého otce.

Čínský režim, od roku 2012 prohlubující  kontrolu nad všemi projevy občanské společnosti, zahájil  svůj zátah na právníky a aktivisty ve čtvrtek 9. července 2015, když zatknul advokátku Wang Jü. Během „černého pátku“ loni 10. července byli zadrženi další právníci, kteří se v minulých letech zabývali případy souvisejícími s porušováním lidských práv. V prvních 48 hodinách bylo zatčených na 50, postupně se dostalo na řadu kolem tří set lidí (údaje o množství zadržených se rozcházejí a pohybují se od sta do 300 osob).

Rodiny zadržovaných právníků odmítají mlčet a bojují prostředky občanské neposlušnosti. V Tchien-ťinu se demonstrovalo:

Osm rodinných příslušníků a právníků s fotografem pokojně demonstrovalo před policejní stanicí. Drželi koše se slovy podpory pro právníky zadržené v rámci loňského zátahu. Důvodem demonstrace bylo, že policie odmítla pustit právníky k jejich klientům, řekl Kit Chan z organizace China Human Rights Lawyer Concern Group (CHRLCG).

Všech osm zadržených bylo zadrženo, a během následujících 24 hodin propuštěno. V pondělí předtím vydalo 50 právníků veřejné prohlášení, v němž tchienťinskou policii obviňují z toho, že brání kontaktu obviněných s právními zástupci, které určily rodiny, a že státem určení zástupci s rodinami vůbec nekomunikují.

Konkrétní příběhy s vyjádřeními některých aktérů zde a zde.

Dalším příkladem profesní solidarity bylo společné prohlášení tisíce čínských právníků v souvislosti s aférou kolem napadení právníka Wu Liang-šua. Tohoto právníka policie napadla podle jeho slov poté, co odmítl předat k inspekci svůj mobilní telefon. Policie podezírala Wua, že si protiprávně nahrával průběh soudu (jenž chvíli předtím zamítl jeho žádost o projednání jeho případu). Fotografie, na které Wu stojí před budovou oblastního soudu v Čching-siou v roztrhaných kalhotách (po fyzickém útoku ze strany policie), obletěla svět a vzbudila pobouření na sociálních sítích.

Wu Liang-šu řekl BBC: „Nebyl jsem šokován, slyšel jsem hodně temných a násilných historek o tom, co se děje právníkům v Číně. Akorát jsem si nemyslel, že se to stane i mně.“

Místní vláda v Nan-ningu po vlastním předběžném vyšetřování nařídila, aby se dotčený soud právníkovi omluvil a zaplatil mu odškodné i přesto, že údajně k záměrnému poškození Wu Liang-šua vůbec nedošlo.