S napětím očekávaný čínský poradce na Zemanovu inauguraci nedorazil

Předseda CEFC China Jie Ťien-ming zůstává nezvěstný.

Mezi špatnými zprávami valícími se na společnost CEFC od zatčení generálního tajemníka jejího neziskového křídla loni v listopadu v New Yorku vyvolalo u nás zaslouženou pozornost až záhadné zmizení samotného předsedy Jie Ťien-minga minulý čtvrtek v Číně. Spolu s českými a světovými médii zaznamenaly tuto nepříjemnost i akciové trhy, kde začaly akcie CEFC China strmě klesat, a to až o desítky procent.

Jaroslav Tvrdík uklidňoval ještě minulý pátek v noci fanoušky čínské Slavie žánrovými obrázky z pracovny prezidenta CEFC China Chan Chauta. Po týdnu musel nicméně přiznat, že o osudu svého šéfa v Číně nemá potuchy:

„Ať mi věříte, či nikoliv, ani já nemám dost informací o dění v centrále CEFC China. Tady (v Česku) nikoho nezatkli, nikoho nevyšetřují,“ napsal včera LN Jaroslav Tvrdík, zástupce CEFC pro Evropu.

Příliš jasno do věci nevnesla ani čínská velvyslankyně, když na přímý dotaz Hradu zprávy o vyšetřování Jie Ťien-minga v Číně “nepotvrdila”. Společnost CEFC na svých stránkách deklarovala, že předseda Jie nezodpovědné zprávy o zadržení své osoby “neodsouhlasil”.

Ke všeobecnému mlžení se připojil i hradní kancléř Vratislav Mynář v interview pro iRozhlas:

Já se přiznám, já jsem s panem poradcem nikdy osobně netelefonoval a nemyslím si, jestli je tohle správná cesta. Myslím, že se mají samozřejmě dodržovat veškeré protokoly a zásady, které jsou mezi dvěma zeměmi korektní, to znamená na politické úrovni. Takže vím, že pan prezident mluvil s čínskou velvyslankyní a paní čínská velvyslankyně mu nepotvrdila tyhle ty spekulativní informace. My jsme pana poradce, stejně tak jak část delegace pozvali na inauguraci a na oslavu pana prezidenta, čekáme na odpověď, jestli pan poradce přiletí, zeptáme se ho osobně. Pakliže ne, budeme hledat jiné cesty.

Pan poradce pochopitelně na slavnost nepřiletěl; zjevně má teď úplně jiné starosti, než je inaugurace nějakého českého prezidenta.

Povahu těchto starostí se dnes nezištně pokusil panu Tvrdíkovi a jeho přátelům v prezidentské kanceláři vysvětlit Sinopsis v obsáhlém rozhovoru na Rádiu Plus. Prezidentův poradce se pravděpodobně v současné chvíli nachází v rukou vyšetřovatelů tzv. disciplinární komise, tj. orgánu, který vede extralegální vnitrostranická vyšetřování funkcionářů, kteří dosud nebyli formálně obviněni, v rámci neveřejného systému zvaného šuang-kuej. Podrobnosti fungování tohoto systému popsala před rokem v obsáhlé zprávě např. organizace Human Rights Watch.

Je nanejvýš pravděpodobné, že přinejmenším po dobu vyšetřování nebude předseda Jie s to poskytovat českému prezidentovi poradenské služby. Nebude s ním zřejmě schopen ani komunikovat. Bude mít plné ruce práce, aby úřadům vysvětlil, jak hodlá splatit dluhy čínským státním bankám, které současné vedení považuje za systémové riziko pro finanční stabilitu celé země.

“Řízený odprodej” aktiv

Článek v dnešním South China Morning Post staví současné problémy do kontextu vyšetřování dalších velkých čínských investičních firem, především obchodního impéria Tomorrow Holdings čínského magnáta Siao Ťien-chuaa, který byl před rokem unesen čínskými agenty z luxusního hotelu v Hongkongu s pytlem na hlavě. Podle vyjádření čínských úřadů poté dobrovolně vstoupil na čínské území.

Od té doby odprodala jeho firma aktiva ve výši 100 miliard jüanů. Čínské úřady Siaovi aktivně pomáhají vyřešit jeho zadluženost vůči čínským státním bankám. Na pokrytí těchto závazků odprodá Tomorrow Holdings v nejbližší době majetek v hodnotě dalších 150 miliard.

South China Morning Post dává tento “mírný” postup do kontrastu s vyšetřováním dalšího velkého čínského investora, pojišťovny Anbang, která proslula akvizicí slavného hotelu Waldorf Astoria v New Yorku:

Anbang popudil čínské nejvyšší vedení tím, že prodával vysoce rizikové, krátkodobé pojistky milionům drobných investorů, sdělil listu (anonymní) zdroj. Bývalý předseda Anbangu Wu Siao-chuej čelí v Šanghaji podle soudního oznámení obvinění z “podvodného získávání finančních zdrojů”. To je závažné obvinění; pokud bude Wu shledán vinným, mohl by dostat doživotí.

Podle anonymního zdroje hongkongského listu představuje postup úřadů proti Jie Ťien-mingovi a CEFC další typ snahy o vrácení vypůjčených financí čínským státním bankám:

Zdroj uvedl, že předseda CEFC Jie Ťien-ming není vyšetřován, i když předchozí zprávy uváděly, že byl zadržen a vyslýchán. Pod vedením náměstka šanghajského starosty Wu Čchinga, bývalého předsedy šanghajské burzy, byla vytvořena zvláštní skupina, jež má vyhodnotit rizika zadlužení CEFC a vypracovat plán, jak je snížit. Z pohledu vlády je případ CEFC méně závažný než Anbang, protože věřiteli CEFC je jen několik velkých státních bank, a ne miliony drobných investorů.

Lze očekávat, že plán na odlužení bude podobně jako v případě Tomorrow Holdings zahrnovat “řízený odprodej” některých aktiv. Tím však zřejmě Jie Ťien-mingovy starosti neskončí. Vedle zadluženosti firmy se bude muset jeho společnost vypořádat také s obviněními z korupce vysokých afrických hodnostářů – ne-li v Číně, tedy rozhodně v USA.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org, 10.3.2018