Simon Cheng v Praze

Přes hrozbu zadržení na základě stále platné extradiční dohody navštívil pronásledovaný hongkongský aktivista Simon Cheng Prahu.

Minulý týden navštívil Prahu hongkongský aktivista Simon Cheng a jeho spolupracovníci.

Simon Cheng pracoval před třemi lety na britském generálním konzulátu v Hongkongu a několikrát se zúčastnil tamních masových demonstrací na podporu svobody. V srpnu 2019 jej policisté zatkli během pracovní návštěvy ČLR a následně, po tvrdém výslechu a vykonstruovaných obviněních, ho donutili přiznat se k činům, které nespáchal. Později Cheng získal politický azyl ve Velké Británii. 

Simon Cheng je jedním ze šesti lidí, na které byl vypsán mezinárodní zatykač, a to na základě zákona o státní bezpečnosti, který loni prosadil Peking. Nemůže se do Hongkongu ani ČLR vrátit. Riskantní je pro něj i pohyb v zemích, které mají s Hongkongem dohodu o extradici, mezi něž patří i Česká republika

Cheng v Praze mluvil mimo jiné o zhoršující se lidskoprávní situaci v Hongkongu a o připravovaném projektu, který má sjednotit hongkongskou opozici v exilu (související článek na serveru České noviny).