Společenskou stabilitu si rozvracet nedáme

Zprávy o dělnických protestech vynesou v zemi dělníků a rolníků 4 roky nepodmíněně.

Lidový soud v Ta-li, jednom z center turistického ruchu v jihozápadní čínské provincii Jün-nan, oblíbeném útočišti osob „nepohodlných“ pro Peking, vynesl 3. srpna rozsudek nad čínským nezávislým novinářem, bloggerem a aktivistou Lu Jü-jüm. Za „vyvolávání hádek a problémů“ (ekvivalent narušování veřejného pořádku) ho odsoudil ke čtyřem letům vězení nepodmíněně. Podle Rádia Svobodná Asie Lu Jü-jüův právník Siao Jün-jang rozsudek označil za „neodůvodněný“ a pokusí se o odvolání.

Lu Jü-jü se již několik let zabýval dokumentováním veřejných (zejména dělnických) protestů v ČLR a své materiály publikoval prostřednictvím blogu ironicky nazvaného „Not News“ a na čínských i západních sociálních sítích. Spolu se svou družkou Li Ting-jü byl zatčen loni v červnu a soudní proces začal po roce, letos 23. června. Podle dalšího z Lu Jü-jüových právníků byl novinář ve vězení mučen a během vyšetřování držel hladovku. Jeho družka byla propuštěna v dubnu poté, co padl rozsudek ohledně jejího případu, výrok soudu však zveřejněn nebyl.

Jeden za všechny

Lu pochází z chudé jihočínské provincie Kuej-čou a živil se v sousední ekonomicky rozvinuté provincii Kuang-tung jako námezdní dělník. Právě na základě této zkušenosti začal v roce 2012 publikovat své zprávy o veřejných protestech např. proti vyvlastňování půdy, nevyplaceným mzdám, korupci či znečišťování životního prostředí.

Jen za roky 2015-16 s Li Ting-jü údajně zdokumentovali na třicet tisíc lokálních protestů. Čínská komunistická strana se v posledních letech čím dál více obává rostoucí nespokojenosti nižších vrstev obyvatelstva, dělníků a rolníků z méně rozvinutých oblastí, jež často vede k masovým protestům. Materiály, které Lu a jeho přítelkyně zveřejňovali, využívala také nezisková organizace na podporu dělníků sídlící v Hongkongu China Labour Bulletin.