Čínská konsolidační agentura Huarong Asset Managment, která koupila 36,2% podíl v chajnanské větvi společnosti CEFC, má problém. Její šéf Laj Siao-min je jako člen KS Číny a poslanec vyšetřován stranickými orgány z disciplinárních a právních prohřešků. S největší pravděpodobností jde o korupci. Po celé řadě vyšetřovaných šéfů velkých společností, jako Wu Siao-chuej z Anbangu či Jie Ťien-ming z CEFC tak Si Ťin-pchingově protikorupční kampani padl za oběť další rudý kapitalista.
Huarong byla založena v roce 1999 jako jedna ze čtyř státních institucí pro boj s neutěšeným stavem finančního sektoru plného korupce a nezdravých investic. Její teď již bývalý předseda Laj Siao-min padl minulý týden pro podezření z korupce do spárů čínské disciplinární komise. Informuje o tom Bloomberg. Podle čínských médií Laj čelí obvinění z tunelování. Údajně měl ze společnosti vydolovat miliardy čínských jüanů a převést je do soukromé firmy.
Podle South China Morning Post se v minulosti Laj Siao-min snažil posílit roli konsolidačních agentur v čínské ekonomice, o čemž hovořil i ve veřejných projevech. Proslavil se například tím, že jako jeden z prvních vysokých čínských funkcionářů vloni otevřeně upozorňoval na problém špatných úvěrů. Huarong se pak stala jedním z nejagresivnějších investorů, půjčovala zadluženým firmám a skupovala distresovaná aktiva. Po svém pádu byl Laj v čele konsolidační agentury vystřídán šéfem kuangtungské pobočky Wang Čan-fengem.
Příliš kaskadérská obchodní diplomacie
Zatčení by mohlo souviset s vazbami na CEFC, do jejíž chajnanské pobočky vstoupil Huarong koncem minulého roku, tedy pár měsíců předtím, než začala mít firma po zatčení svého předsedy Jie Ťien-minga skutečně vážné problémy.
Spekulovalo se o tom, že Peking si prostřednictvím své konsolidační agentury snažil pojistit strategicy důležitou akvizici 14% podílu v Rosněfti. Vstup do státní ruské ropné společnosti se mezitím z nejrůznějších důvodů zadrhl. Kromě potíží firmy CEFC na tom má podíl zřejmě i sanační režim uvalený na Rosněfť ze strany EU a USA. Zejména napětí mezi Čínou a USA, které hrozí přerůst v otevřenou obchodní válku, vede Peking k obezřetnosti a snaze neprovokovat zbytečně Trumpovu administrativu.
Vyšetřování by ale také mohlo být pouze relativně rutinní součástí širší kampaně proti “nezodpovědným” investicím významných čínských finančníků. Vloni v létě čínský stát odstavil šéfy několika investičních společností a alespoň částečně je zestátnil. Mezi nejvýznamnějšími stojí za zmínku Wu Siao-chuej z firmy Anbang, který již byl předán stranickými orgány regulérnímu soudu a hrozí mu doživotí.
Čína se snaží snížit obrovské zadlužení svých firem, které nerozvážně rozhazovaly například při nákupu fotbalových klubů nebo hotelů. Čínský dluh dosahuje podle střízlivých odhadů 264 % HDP.
Zůstává otázkou, zda je Laj Siao-min pouze další obětí protikorupční kampaně, nebo ho ke dnu stáhla CEFC svým ambiciózním pokusem o vstup do Rosněfti. Vstup ostře sledované společnosti vyšetřované ve Spojených státech kvůli korupci v OSN a v afrických státech do jiné kontroverzní firmy v Rusku mohlo čínské vedení vyhodnotit v situaci hrozící obchodní války s USA jako příliš kaskadérský kousek. Za takové chyby se v Číně platí, soudruh nesoudruh.