Rostoucí pozornost médií a veřejnosti se v poslední době soustředí na rodinu amerického prezidenta Joea Bidena kvůli podezřelým vazbám a finančním tokům z čínských zdrojů. Zdroje to nejsou jen tak ledajaké; čínským subjektem figurujícím v potenciálně třaskavém politickém skandálu není nikdo jiný než v Česku důvěrně známá společnost CEFC.
Investice do lidí aneb lapání elit s čínskými rysy
O problematických vazbách CEFC projekt Sinopsis detailně informoval od okamžiku, kdy tato společnost jako „vlajková loď čínských investic“ připlula do tuzemských vod. S mnohaletým odstupem je zřejmé, že slibované investice byly spíše symbolickými akvizicemi než budováním nových projektů „na zelené louce”. Celý domeček z karet a slibů se pak začal hroutit v listopadu 2017 po vypuknutí korupčního skandálu neziskového křídla CEFC v Africe a na půdě OSN, a následném pravomocném odsouzení jeho představitele Patricka Ho. Neslavný osud pak čekal i hlavu celé společnosti, od počátku podezírané z úzkých vazeb na Komunistickou stranu Číny a tamní vojenské zpravodajství.
Jie Ťien-ming, předseda CEFC a čestný ekonomický poradce Miloše Zemana, následně zmizel v útrobách disciplinární komise Komunistické strany Číny a již několik let se neví o jeho osudu. A právě k pozadí událostí vedoucích k odklizení mladého miliardáře nedávno poskytl informace Gal Luft, ředitel washingtonského think tanku Institute for the Analysis of Global Security. Ten tvrdí, že již v roce 2019 informoval FBI o skutečnosti, že členové Bidenovy rodiny Jie Ťien-minga varovali před nadcházejícím federálním vyšetřováním, což mu umožnilo uprchnout ze země a vyhnout se zatčení.
Luft, původem z Izraele, působil jako poradce společnosti CEFC China Energy ve stejném období, kdy měl tento energetický konglomerát zaplatit členům Bidenovy rodiny miliony dolarů za obchodní poradenství a právní služby. CEFC také vyplatila Luftovu think tanku 350 000 dolarů za akce na podporu čínského infrastrukturního projektu Pás a stezka (BRI). Jie Ťien-ming, předseda CEFC, působil ve správní radě tohoto institutu, v níž také zasedali bývalí američtí vysocí zpravodajští důstojníci, mimo jiné i bývalý ředitel CIA James Woolsey.
Podrobnosti o varování se objevují v době, kdy se republikáni ve Sněmovně reprezentantů zaměřili na obchody Bidenovy rodiny s čínskou společností CEFC uprostřed probíhajícího vyšetřování prezidentova syna Huntera Bidena. Republikánská strana minulý týden zveřejnila zprávu, že blízký přítel Bidenovy rodiny Rob Walker převedl v roce 2017 miliony dolarů ze společnosti napojené na CEFC Hunteru Bidenovi, jeho strýci Jamesi (Jimu) Bidenovi a švagrové Hallie Bidenové.
Jisté je, že krátce po svém zatčení volal Patrick Ho právě Jamesi Bidenovi, bratru Joea Bidena a strýci Huntera Bidena. Podle Jamesových vlastních slov ho však telefonát od Patricka Ho překvapil a domníval se, že byl určen synovci Hunterovi, na kterého také předal Hoovi kontaktní údaje. Jak uvádí portál Washington Free Beacon, CEFC China následně v listopadu 2017 najala Huntera Bidena, aby Patricka Ho zastupoval po jeho zatčení. Za tyto právní služby měl inkasovat 1 milion dolarů.
Kam celý případ směřuje?
Načasování Luftových tvrzení nicméně vzbuzuje jisté pochybnosti. S vážnými nařčeními vůči rodině současného prezidenta přišel minulý měsíc poté, co americké úřady požádaly o jeho vydání z Kypru kvůli obvinění z nelegálního obchodu se zbraněmi. Luft obvinění odmítá a tvrdí, že ministerstvo spravedlnosti se jej „snaží pohřbít, aby ochránilo Joea, Jima a Huntera Bidenovy“. Luftův právník Robert Henoch označil Lufta za whistleblowera a uvedl, že plánuje předložit Kongresu dopisy s podrobnostmi o Luftově případu a jeho setkání s vyšetřovateli.
S tím, jak se na horizontu pomalu vynořují prezidentské volby v USA v příštím roce, lze očekávat i gradující stranické boje mezi demokraty a republikány. Bývalý prezident a potenciální kandidát na znovuzvolení za republikány Donald Trump dlouhodobě poukazoval na pochybnosti okolo Huntera Bidena a jeho zahraničních konexí. Již v září 2020 vydaly senátní výbory obsáhlou zprávu mapující údajné podezřelé vazby a finanční toky kolem Huntera Bidena, s důrazem na národní bezpečnost vzhledem k dlouhodobému postavení jeho otce v nejvyšších patrech americké politiky.
Spekulace se ovšem nevyhnuly ani Trumpovým finančním vazbám na Čínu. Bývalý prezident měl mít v ČLR, jako v jedné ze tří zemí mimo USA, bankovní účet a čínské úřady udělovaly ochranné známky společnostem spojeným s ním a jeho dcerou Ivankou. Trump popřel, že by z Číny jakkoliv profitoval, nicméně časopis Forbes uvedl, že Trump Organization obdržela nejméně 5,4 milionu dolarů od čínské Industrial and Commercial Bank of China v rámci nájemní smlouvy, podepsané před Trumpovým nástupem do úřadu. Nic z toho není samo o sobě protizákonné, ale podkopávalo to Trumpova předvolební kritická vyjádření na adresu protikandidáta, kterého kvůli měkkému přístupu vůči Pekingu tituloval se subtilností sobě vlastní jako „China Joe”.
Další osud „whistleblowera” Gala Lufta zatím zůstává neznámý. Jeho advokáti vyzvali izraelské orgány, aby zasáhly na Kypru a zablokovaly jeho vydání do Spojených států. Předseda sněmovního výboru pro dohled James Comer tento měsíc uvedl, že Luftova tvrzení vyšetřuje a je v kontaktu s jeho právníky. Samotný prezident Biden před několika dny na dotaz reportérů ohledně podezřelých finančních toků proudících z Číny k jeho rodinným příslušníkům jen stroze odvětil: „Není to pravda”. V celém případu tak zůstává řada nezodpovězených otázek. Vedle možných dramatických implikací pro vnitropolitické dění v USA má celá situace potenciál zamíchat kartami i v širším geopolitickém měřítku, včetně Blízkého a Dálného východu. Toxický odkaz CEFC tak vyvolává skandály i několik let po pádu společnosti.