Trvalý pobyt v EU a tučná provize pro zprostředkovatele – čínské win-win s maďarskými rysy

Stojí i za Orbánovým obdivem k ČLR velké peníze pro jeho přátele?

Maďarská média odhalila propojení Árpáda Habonyho, mediálního magnáta a poradce premiéra Viktora Orbána, s mnohasetmilionovým byznysem prodeje rezidenčních dluhopisů čínským podnikatelům se zájmem o trvalý pobyt v Maďarsku a EU. Viktor Orbán proslul v rámci iniciativy 16+1 obdivem k Čínské lidové republice, jenž si nezadá s fascinací Čínou u Miloše Zemana:

Ohnisko světové hospodářské moci se přesouvá ze západu na východ; ačkoli se to ještě někde v západním světě popírá, to popírání není rozumné (…)

Orbán se netají sympatiemi k neliberálním systémům; sám se snaží jeden takový vybudovat ve své zemi. Lukrativní obchody jeho přátel mohou samozřejmě jeho obdiv k Pekingu jen prohloubit. Podobné příklady se nabízejí i na české politické scéně.

Všichni na stejné adrese

Kontroverzní program rezidenčních dluhopisů v celkové hodnotě skoro miliardy dolarů, pozastavený letos v březnu, umožňoval zahraničním podnikatelům koupí státních dluhopisů v hodnotě 300 tisíc euro získat trvalý pobyt v Maďarsku a zajistit si tak přístup k podnikání v Evropské unii. Program byl zahájen v roce 2012 tehdejším místopředsedou Hospodářského výboru maďarského parlamentu Antalem Róganem, blízkým a dlouholetým spojencem Arpáda Habonyho.

Počty lidí, kteří program rezidenčních dluhopisů úspěšně využili, nejsou právě malé:

Dle ministra vnitra Sándóra Pintera bylo do 31. prosince 2015 uděleno 3490 povolení k pobytu z celkového počtu 3515 žádostí. 6148 povolení bylo vydáno pro rodinné příslušníky investorů z celkového počtu 6220 žadatelů. Protože nákupy dluhopisů jsou v zásadě investice do státu, vláda investici zpětně proplácí s 2% úročením. Držitelé povolení potom mohou získat maďarské občanství, a tak obchodovat po celé Evropské unii – což dělá pro zahraniční investory z celé věci lukrativní byznys.

Rezidenční dluhopisy měly prý původně pomoci maďarské státní pokladně. Ve výsledku ji ale ochudily – slušné příjmy zaručily pouze soukromým firmám vybraným  maďarskou parlamentní komisí v čele s Antalem Róganem (v současné době zapleteným do korupčního skandálu, z nějž měl mimochodem těžit i Árpád Habony).

Správa dluhopisů byla bez výběrového řízení přiklepnuta několika společnostem registrovaným v daňových rájích, které sdílejí společného jednatele a adresu s Habonyho firmou v Hongkongu.

Jednatel [Habonyho firmy] Asia Frontier se jmenuje C&B Wise Consultants a poskytuje jednatelský servis i firmám těch obchodníků, kteří prodávali maďarské rezidenční dluhopisy v Číně. Dvě z těchto firem jsou registrovány v kanceláři jednatele a sdílejí adresu s byznysem A. Habonyho. To nutně neznamená, že tyto společnosti spolupracují, C&B Wise často poskytuje adresy svým klientům. Je ale pozoruhodné, že v kontextu rozsáhlého hongkongského byznysu si Habony vybral zrovna tu samou firmu jako ti, kdo profitovali z programu rezidenčních dluhopisů. Habonyho jsme se na to zeptali, ale zatím nám na žádnou otázku neodpověděl.

Pro registraci cizích firem v Hongkongu je třeba místní “jednatel”, ať už fyzická osoba či specializovaná kancelář. Tito prostředníci potom zaručují, že cizí společnost splní místní administrativní a účetní náležitosti. Takových kanceláří funguje značné množství a společný jednatel a sdílená adresa Habonyho firmy s dalšími maďarskými společnostmi je tak krajně podezřelá. Navíc se shodou okolností ukázalo, že Habony se svou přítelkyní podnikl v Hongkongu vyhlídkový let vrtulníkem nad městem, přičemž v dokumentaci jako kontakt uvedl jistého Jonathana Chana, napojeného na Čínský investiční fond zapsaný na Kajmanských ostrovech (Hungary State Special Debt Fund, HSSDF) – jednu ze společností, kterým Róganova komise vydala bez výběrového řízení exkluzivní právo na prodej maďarských vládních dluhopisů v Číně.

Jak praví premiér Orbán: Ohnisko světové hospodářské moci se přesouvá ze západu na východ – a nejrůznější “šibalové” s ním.