Úsvit Nového řádu na globálním internetu

Každoroční “Světový internetový summit” ve Wu-čenu je příležitostí pro čínskou vládu k prosazování vize přísně kontrolovaných sítí v globálním měřítku. Rok od roku se ho účastní více představitelů světových technologických společností.

Ve východočínském Wu-čenu proběhla 2. – 5. prosince již čtvrtá Světová internetová konference. Setkání, propagujícímu čínskou verzi státem kontrolovaného, přísně cenzurovaného Internetu a “kybernetické suverenity” se účastnilo více než 1500 představitelů vlád, odborníků i zástupců soukromého sektoru. Ze zahraničních osobností dorazila vůbec poprvé velká esa jako šéf Applu Tim Cook, viceprezident Facebooku Vaughan Smith a ředitel Googlu Sundar Pichai. Na čínské straně nemohl chybět hvězdný Jack Ma, zakladatel internetového obchodu Alibaba, ale objevil se také například ideologický vůdce současného režimu a jeden ze sedmi nejmocnějších mužů Číny Wang Chu-ning nebo šéf čínské internetové cenzury Sü Lin.

Nový řád v kyber-prostoru

Čína pořádá každoroční internetové “summity” i přes to, že je už třetí rok za sebou označována organizací Freedom House za zemi nejvíce potlačující svobodu internetu. To ostatně demonstroval i summit samotný, jemuž předcházelo masivní úsilí cenzorů blokovat jakýkoliv kritický obsah; cenzurovány byly například alternativní názvy pro setkání ve Wu-čenu navrhované čínskými “síťo-občany” jako „Světová satirická konference“, “Světová konference 404”, “Světový summit LAN” či “Konference Jednotné fronty pro Novou éru” .

Všichni čínští řečníci na konferenci zdůrazňovali nutnost větší kontroly digitálních sítí.

„Měli bychom podporovat kontrolovatelnou bezpečnost a vybudovat nový řád. Kyber-bezpečnost je vážným problémem. Kyber-zločin a kyber-terorismus se značně rozšířil. Osud světa se více propojil v kyber-prostoru.“ Nechal se slyšet vrchní ideolog Wang.

Manažeři v umělé bublině

Ačkoliv je Google a Facebook v Číně pro běžné uživatele blokovaný, mohli si zástupci cizích společností na summitu své produkty užívat. Kolem přísně kontrolovaného prostoru, kde se konference konala, vznikla „bublina“ bez cenzury. Z tohoto umělého ostrůvku digitální svobody pak někteří návštěvníci pěli chválu na různé aspekty čínské “internetové suverenity”. Např. viceprezident Facebooku Vaughan Smith s vážnou tváří pochválil čínskou vládu za přístup k velkým datům (využívaným masivně pro “kontrolu” obyvatelstva a udržování “společenské stability”):

Rád bych pochválil čínskou vládu v jejím premiantství ve využívání dat. Čínská vláda, Čínský úřad pro kyber-prostor a ministerstvo průmyslu a informačních technologií odvádějí skvělou práci.

Tim Cook, jehož Apple je mj. nucen v Číně cenzurovat místní verzi svého obchodu s aplikacemi, se vyjádřil opatrněji a dvojznačně:

Téma této konference, rozvoj digitální ekonomiky kvůli otevřenosti a sdíleným výhodám, je vize, kterou u nás v Applu sdílíme.

Představitelé technologických firem na konferenci samozřejmě přijeli především z ekonomických důvodů, aby sii pojistili svůj podíl na obrovském čínském digitálním trhu, jenž v roce 2016 dosáhl hodnoty 3,4 trilionů dolarů. Svou přítomností však současně dodávají legitimitu čínským snahám o mezinárodní prosazování “nového řádu” jako alternativy k současnému svobodnému internetu.

Digitální velký bratr tě vidí!

Náznak toho, jak by vypadal čínský nový řád v kyber-prostoru, můžeme vidět v již dnes v čínském Sin-ťiangu, kde se široce využívají digitální technologie ke kontrole a šikanování místních obyvatel. Vizi totální kontroly nepohodlných osob v dystopické budoucnosti nastínil na summitu Jack Ma:

Politický a právní systém budoucnosti je neodlučitelný od internetu, neodlučitelný od velkých dat. Špatné živly nebudou moci ani vyjít na náměstí.

Alibaba pracuje na technologii „smart cities“, kterou jezdí do Číny studovat například pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle dokumentů, jež získal pákistánský list Dawn jako součást plánu na vybudování “digitálního koridoru” v pákistánském úseku Pásu a stezky (CPEC), jsou součástí čínského konceptu „smart cities“ také tzv. “safe cities”. Ty spočívají mj. ve sběru a vyhodnocování dat z všudypřítomných bezpečnostních kamer a dalších bezpečnostních systémů za využití umělé inteligence a velkých dat. Tyto nástroje se dají použít stejně tak proti teroristům jako proti disidentům. Jak dokazuje příklad Pákistánu, nejen v Číně, ale podél celé Nové hedvábné stezky. K té se květnatě hlásí i český prezident a další představitelé.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org