V nadcházejícím soudu s CEFC zřejmě přibyl další svědek

Žaloba stáhla obvinění proti spoluobžalovanému Patricka Ho Cheiku Gadiovi, nejspíš výměnou za jeho svědectví u soudu.

V korupčním skandálu neziskového křídla čínské společnosti CEFC nastal další zajímavý zlom. Jak informují včerejší (sobotní) New York Times, v pátek 14. září stáhli federální žalobci obvinění proti Cheikhu Gadio, bývalému ministru zahraničí Senegalu. Gadio byl zatčen loni v listopadu v New Yorku spolu s Patrickem Ho, místopředsedou a generálním tajemníkem neziskového křídla CEFC. Oba byli obviněni podle Zákona o korupčním chování v cizině z uplácení vysokých představitelů v OSN a nejméně dvou afrických státech (Čadu a Ugandě).

Podle obžaloby existují důkazy, že Gadio zprostředkoval začátkem roku 2015 dohodu, podle níž mělo CEFC vyplatit 2 miliony USD jako dar prezidentovi Čadu “na dobročinné účely”. Ještě předtím podle nich převedl Patrick Ho Gadiovi 400 tisíc dolarů za zprostředkování ropné koncese v Čadu. Vyvstává samozřejmě otázka, proč nyní američtí žalobci tato obvinění stáhli.

V jednostránkovém soudním dokumentu žalobci své rozhodnutí stáhnout žalobu nijak nevysvětlují. Podle NYT

Podobná stažení žaloby často doprovází dohody o zastavení stíhání výměnou za svědectví před soudem.

Právní zástupce Cheikha Gadio již také potvrdil, že jeho klient bude svědčit u soudu s Patrickem Ho:

Dr. Gadio se těší na spolupráci s americkými úřady, než se vrátí do Senegalu, aby nadále sloužil tamnímu lidu.

Jak se stát poradcem českého prezidenta

Soud s Patrickem Ho se očekává v listopadu. Podle NYT

…by mohl tento prominentní případ zahraniční korupce vrhnout světlo na operace společnosti CEFC China Energy, energetického konglomerátu s těsným vazbami na čínskou vládu.

Obviněnému Patricku Ho byla již třikrát zamítnuta žádost o kauci s poukazem na závažnost případu a tíhu důkazů. Případné svědectví Cheikha Gadio by důkazy proti Hoovi a CEFC dále posílily.

V čele neziskového křídla CEFC, které administrativně vedl Ho, stál jako “předseda” v ČR dobře známý Jie Ťien-ming, který byl současně předsedou komerční CEFC China Energy. Jie jak známo zmizel počátkem tohoto roku v ČLR a je zřejmě tajně vyšetřován extralegálními orgány KS Číny z blíže neurčených deliktů. Přes své zmizení zůstává Jie nadále poradcem českého prezidenta Zemana.

Nadcházející soud s Patrickem Ho by mohl přinést nové důkazy, jak se Jie Ťien-ming dostával různě po světě do svých četných poradních a jiných “čestných” funkcí. Podle obžaloby se stal v roce 2015 čestným poradcem tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Kutesy poté, co Patrick Ho poukázal na Kutesův účet půl milionu dolarů. Téhož roku se jak známo Jie Ťien-ming stal také poradcem českého prezidenta.