Výroční zpráva BIS: zase o něco silnější varování před čínským a ruským vlivem

Bezpečnostní informační služba (BIS) i ve své letošní výroční zprávě upozorňuje na čínské vlivové působení v ČR. Vojenské zpravodajství Čínu ve své zprávě zmiňuje vůbec poprvé.

Bezpečnostní informační služba (BIS) i ve své letošní výroční zprávě upozorňuje opět i na čínské vlivové působení v ČR. Vojenské zpravodajství Čínu ve své zprávě zmiňuje vůbec poprvé.

Diplomaté, byznysmeni a jiní špióni

BIS upozorňujě především na rostoucí intenzitu zpravodajské činnosti prováděné pod diplomatickým krytím i aktivity důstojníků přijíždějících s čínskými delegacemi. Nátlak vyvíjeli v daném období i kariérní diplomaté. Kromě toho čínská diplomatická mise také aktivně pracuje na lepší kontrole a ovládání čínské krajanské komunity v ČR. Tu má na starosti především Oddělení práce na Jednotné frontě ÚV KS Číny a jemu podřízené složky a organizace, z nichž některé jsou aktivní již řadu let i v ČR. (Podrobněji na Sinopsis.cz, např. v článcích  Jmenuji se Wu. James Wu a My name is Wu. James Wu).

V tomto ohledu považují čeští zpravodajci čínský vliv srovnatelný s ruským: špionážní aktivity může vykonávat zpravodajský důstojník, stejně jako kariérní diplomat či byznysmen. Vysokému riziku špionáže jsou také podle BIS vystaveni lidé cestující přímo do ČLR. Cíle špionážních aktivit popisuje BIS takto:

Čínské vlivové a špionážní aktivity vedené proti českým cílům a zájmům lze obecně rozdělit do tří segmentů: narušení jednotné politiky EU prostřednictvím českých entit; zpravodajská činnost zacílená na české silové resorty a ekonomická a vědecko-technická špionáž.

Made in China 2025

Znepokojivé jsou dle BIS rovněž aktivity ekonomické a vědecko-technické rozvědky, související s čínským plánem Made in China 2025:

Čína disponuje téměř neomezeným kapitálem, který je schopna nabízet zahraničním firmám výměnou za přístup k duševnímu vlastnictví, anebo vstup na zahraniční trhy. Čínský zájem se soustřeďuje zejména na strategické sektory hospodářství, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Investice do těchto odvětví podporuje čínská vláda, jejímž politickým cílem, shrnutým do desetiletého plánu „Made in China 2025” (MC2025), je nezávislá a soběstačná produkce Čínské lidové republiky (ČLR). Do roku 2025 se má ČLR stát globálním lídrem ve vývoji a výrobě moderních technologií. Informace a signály o několika případech čínských aktivit vůči českým právnickým osobám považuje BIS za součást čínského úsilío naplnění MC2025 a nesou znaky ekonomické a vědecko-technické špionáže.

Poprvé se k ČLR jako k hrozbě vyjádřila i výroční zpráva Vojenského zpravodajství. Upozorňuje na strategickou iniciativu Pás a stezka, “jejíž globální ambice a pravděpodobnost jednostranné čínské expanze se stanou zdrojem rostoucích obav představitelů zemí EU”.

S iniciativou Pása a stezka a s Českou republikou souvisí také korupční kauza šéfa neziskového křídla CEFC Patricka Ho. Od minulého pondělka stojí před soudem kvůli uplácení představitelů OSN, včetně předsedy Valného shromáždění OSN, a vysoce postavených afrických politiků, mj. prezidentů Čadu a Ugandy. Dále čelí celkem osmi obviněním z praní špinavých peněz a korupce.

Přímý nadřízený Patricka Ho, bývalý předseda společnosti CEFC Jie Ťien-ming, zůstává nadále poradcem českého prezidenta, a to i poté, co na jaře v Číně zmizel a je zřejmě vyšetřován disciplinární komisí KS Číny. Jedním z předmětů obžaloby proti Patricku Ho je obvinění, že v roce 2015 poslal tehdejšímu předsedovi Valného shromáždění OSN Samu Kutesovi půl milonu dolarů poté, co Kutesa jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Téhož roku se stal Jie také čestným poradcem českého prezidenta.

Civilní sektor ve službách armády

Zpráva vojenského zpravodajství poukazuje na těsnější propojení KS Číny s ozbrojenými silami a ambici vybudovat do roku 2050 moderní armádu světové úrovně. My dodáváme, že prostředkem k dosažení tohoto cíle má být kromě jiného strategie propojování civilního a vojenského sektoru:

2. března 2018 generální tajemník KS Číny Si Ťin-pching předsedal třetí zasedání nedávno založené Ústřední komise pro integrovaný vojenský a civilní rozvoj, kde zdůraznil strategickou důležitost “sjednocení” síly státu snížením bariér mezi komerční a obrannou sférou. O pár dní později v projevu k delegaci Čínské lidově osvobozenecké armády … na 13. všečínském shromáždění lidových zástupců označil Si propojení občanského a vojenského sektoru za podmínku vybudování silné armády.

VZ dále varuje, že naplňování vojenských ambicí ČLR napomůže destabilizaci regionu “z důvodu rostoucí nerovnováhy vojenských kapacit ve srovnání ČLR s dalšími zeměmi této oblasti”. O čínské špionáži, konkrétně vysílání čínských vojenských vědců pod akademickým krytím do zahraničních výzkumných institucí, jsme psali v článku Domácí med z cizích kytek:

[Armádní periodikum] PLA Daily vysvětluje snahy [čínské armády] o využití cizí expertízy, výzkumu a tréninku za účelem vývoje lepších vojenských technologií poetickým příměrem “sbírat květiny v cizině a v Číně z nich získat med”.