Výzva čínské vládě: Dovolte Liou Siao-poovi zemřít v kruhu rodiny a přátel v zahraničí

Právní zástupce čínského disidenta Lia Siao-poa se obrací na generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga se žádostí, aby dovolil jeho umírajícímu klientovi odjet na léčení do ciziny.        

Jared Genser, právník působící v oblasti lidských práv na Kennedy School Harvardovy univerzity, obhájce politických vězňů v různých částech světa a zakladatel sdružení Freedom Now!, se 10. července obrátil otevřeným dopisem na nejvyššího čínského představitele Si Ťin-pchinga se žádostí, aby dovolil umírajícímu Liou Siao-poovi odjet na léčení do ciziny. V podobném duchu se na generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny obrátila Amnesty International a další aktivisté a Liou Siao-poovi přátelé. Genserův dopis stručně a výstižně shrnuje podstatu problému, a proto ho níže uvádíme v plném znění.

Naléhavě žádám prezidenta Sia, aby dovolil Liou Siao-poovi a jeho ženě Liou Sia vycestovat z Číny do zahraničí, kde si přejí vyhledat lékařskou péči. Jako Liou Siao-poův právní zástupce jsem pro něj zařídil vše potřebné, včetně převozu a lékařského týmu, aby mohl vycestovat okamžitě po té, co oba dostanou povolení k odjezdu, jak vyžaduje naléhavost jeho stavu.

V žádném případě není pravda, že čínská vláda odmítá dovolit Liou Siao-poovi vycestovat ze zdravotních důvodů. Jak americký, tak i německý lékař, kteří ho navštívili, se shodli na tom, že je způsobilý cestovat do zahraničí, aby tam podstoupil léčbu a zdůraznili, že v zahraničí existují možnosti léčby, jaké v Číně nejsou dostupné.

Tato léčba by mohla Liou Siao-poovi prodloužit život o několik týdnů a lepší paliativní péče v zahraničí by zmírnila jeho bolesti. Liu sám opakovaně potvrdil, že si přeje vycestovat do zahraničí kvůli léčbě. Za těchto okolností by mělo být Liou Siao-poovi jako pacientovi vyhověno.

Pravou příčinou toho, proč čínská vláda odmítá vyhovět Liouovým přáním, je snaha znemožnit mu, aby byl v kontaktu s blízkými přáteli, příbuznými a mezinárodním společenstvím. Tím, že mu odmítá umožnit léčbu, která by mu prodloužila život, čínská vláda urychluje jeho smrt.

Prezident Si by se neměl obávat umírajícího muže a toho, co by snad tento muž mohl říci. Měl  by vyhovět přání umírajícího muže a ukázat tak, jak je Čína silná.

Publikace tohoto článku: Deník Referendum