Před týdnem jsme informovali o návštěvě pomocného vedoucího Mezinárodního oddělení KS Číny soudruha Li Ťüna (Li Jun 李军) na Čínském investičním fóru v Praze a položili si otázku, co mohla tato návštěva signalizovat pro budoucnost česko-čínských vztahů.
Tibet jako „feudální technokracie“
O Li Ťünově návštěvě se mezitím vynořily další zajímavé podrobnosti. Vzešel z ní mj. nepříliš informativní, převážně nečitelný rozhovor v Haló novinách, označovaných následně v čínských zdrojích za „jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků“ v České republice (viz níže). Z ne právě mainstreamového rozhovoru jsme se dozvěděli, že
Tibet byl za vlády dalajlamy feudální technokracií.
To samozřejmě jednou provždy přesvědčivě dokládá historickou nezbytnost jeho „mírového osvobození“ Čínskou lidově osvobozeneckou armádou.
KS Číny jako „vzor pro české vládnoucí strany“
Poněkud vážnější povahy je zpráva o jednáních Li Ťüna se „zástupci českých politických stran“ (rozuměj ČSSD a KSČM) zveřejněná na webových stránkách samotného Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny. Čínské shrnutí cituje výroky nejvyšších českých představitelů, jež naznačují, že tzv. dopis čtyř nebyl ojedinělým výstřelkem, nýbrž projevem dlouhodobého trendu počínšťování nejvyšších českých ústavních činitelů. Z textu vyjímáme:
Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení.“
Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany.
Mezi citovanými českými představiteli a odborníky pochopitelně nemohou chybět Vojtěch Filip a politolog Oskar Krejčí. K textu zprávy Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny není dále moc co dodat, a tak ho uvádíme doslova v českém překladu i původním čínském znění.
Plný text zprávy Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny
Přátelská delegace Komunistické strany Číny aktivně představila širokým kruhům v ČR ducha 6. plenárního zasedání 18. funkčního období Ústředního výboru Komunistické strany Číny
Ve dnech 14.–16. listopadu Li Ťün, pomocný vedoucí Oddělení pro mezinárodní styky Ústředního výboru Komunistické strany Číny, který se v čele přátelské delegace Komunistické strany Číny zúčastnil pražského Čínského investičního fóra, představil z různých úhlů pohledu ducha 6. plenárního zasedání 18. sjezdu Ústředního výboru Komunistické strany Číny – na fóru například přednesl projev, setkal se s vládními představiteli a představiteli politických stran či poskytl sdělovacím prostředkům rozhovor. Jeden z mainstreamových sdělovacích prostředků Haló noviny otiskly 16. listopadu článek vycházející z příslušného rozhovoru a zároveň v internetovém vydání uveřejnily videozáznam z tohoto interview.
Český prezident Miloš Zeman se vyjádřil, že „politické zřízení s čínskými rysy je příhodné pro zrod velkých politiků, a současně poskytuje stabilní prostředí, aby velcí politici mohli rozvinout své velkolepé plány na správu země a její povznesení,“ že „Si Ťin-pching je politik s bohatou vizí a s obrovskými ambicemi“ a že je „pevně přesvědčen, že bude určitě možno uskutečnit program rozvoje, jejž pro Čínu načrtl.“ Zeman dále řekl, že „od té doby, co je Si Ťin-pching ve funkci, nesmlouvavě podchytil stranickou disciplínu, včetně přísného potírání korupce úředníků, což Komunistické straně Číny i Číně samotné zajistilo věhlas.“ Předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že institucionální rámec KS Číny pro pevné řízení strany si zaslouží být zdrojem inspirace pro české vládnoucí politické strany. Místopředseda poslanecké sněmovny ČR a předseda KSČM Vojtěch Filip se vyjádřil, že 6. plenární zasedání ÚV KS Číny přispělo k posílení vnitřní jednoty strany a její semknutosti a posílilo dohled nad řádným vykonáváním pravomocí vedoucích kádrů, což přinese nové změny v rozvoji nejrůznějších oblastí čínské společnosti a nebude mít přínos pouze pro Čínu, nýbrž i pro celý svět. Politolog Oskar Krejčí řekl, že se KS Číny při vytváření čínského hospodářského zázraku upevňuje ve svých ideálech a přesvědčení a posiluje své schopnosti vládnutí.
Čínský originál:
中共友好代表团向捷克各界积极宣介十八届六中全会精神
11月14日至16日,率领中共友好代表团出席布拉格“中国投资论坛”的中联部部长助理李军,以发表致辞讲话、与政党政要会见会谈、接受媒体专访等多种形式,多角度宣介十八届六中全会精神。主流媒体之一《新报》16日全文刊登相关专访内容,网络版同时刊发现场采访视频。
捷克总统泽曼表示,“具有中国特色的政治制度,既有利于伟大政治家的诞生,也为伟大政治家施展治国兴邦的宏图提供了稳定的舞台。”“习近平是一个极富远见和拥有宏大抱负的政治家,确信他为中国勾勒的发展蓝图一定能实现。”“习近平上任以来,狠抓包括严打官员贪腐在内的执政党纪律,这为中共、中国赢得了声誉。”议长、社民党副主席哈马切克说,中共从严治党的相关制度安排值得捷执政党借鉴。副议长、捷摩共主席菲利普说,六中全会致力增强党内团结和凝聚力,加强对党的领导干部正确行使权力的监督,将给中国各领域建设带来新变化,不仅有益于中国,也有益于世界。政评家克雷伊奇说,中共创造国家经济发展奇迹的同时,坚定理想信念,加强执政能力建设。