Zemanův čínský poradce skupoval exkluzivní nemovitosti v New Yorku

Podle WSJ prováděl transakce přes nastrčené prostředníky.

Zemanův čínský poradce Jie Ťien-ming je už přes půl roku v ČLR zadržován na neznámém místě, ale stále prosakují zprávy o jeho nejrůznějších obchodech.

Nejnověji informuje dnes The Wall Street Journal, že krátce před svým zmizením nakupoval Jie exkluzivní nemovitosti v New Yorku. Konkrétně šlo o dva luxusní apartmány poblíž Central Parku v celkové hodnotě 83 mil dolarů, a jeden celý dům na 69té ulici v ceně 80 mil USD. Poslední transakce se už nerealizovala, protože Jie zmizel.

Podle Wall Street Journal měl Jie nemovitosti skupovat nikoliv přímo, ale přes dvě společnosti s ručením omezeným registrovaným na čínského obchodníka usazeného ve Spojených státech jménem Dong Gongwen. Všechny nemovitosti patřily k tomu nejlepšímu, co mohl v té době realitní trh v New Yorku nabídnout. Jeden z apartmánů patřil dříve řediteli banky Barclays, dům na 69té ulici zase majiteli hokejového klubu Florida Panthers, který byl v jednu chvíli kandidátem prezidenta Trumpa na post státního tajemníka pro armádu.

Deník konstatuje, že Jie Ťien-ming měl podle jeho zdrojů úzké vazby na čínskou armádu. Poukazuje také na nadcházející soud s Jieho podřízeným, vedoucím neziskového křídla CEFC Patrickem Ho. Ten je v USA obviněn z uplácení vysokých funkcionářů OSN a afrických politiků, včetně dvou prezidentů. Soud byl původně plánován na začátek listopadu, ale bude možná z procesních důvodů odložen.

V rámci vyšetřování zkonfiskovaly americké úřady velké množství inkriminující korespondence. Během přelíčení by tak mohly vyjít najevo další skutečnosti o aktivitách CEFC nejen v Africe, ale i jinde ve světě.

Publikace tohoto článku: Info.cz, 25.10.2018