Čínský mladík na útěku kvůli „hanobení mučedníků“
Dramatický příběh studenta Wang Ťing-jüho prchajícího před čínskou policí odhaluje širokou škálu možností, jakými může pekingský režim své kritiky dostat zpět do ČLR.
Sinopsis je projekt neziskové organizace AcaMedia z.ú., realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a dopady v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.
Nositel ceny Miloslava Petruska za rok 2021.
Dramatický příběh studenta Wang Ťing-jüho prchajícího před čínskou policí odhaluje širokou škálu možností, jakými může pekingský režim své kritiky dostat zpět do ČLR.
Prezident nemá telefon, ale cítí se odposloucháván. Místo telefonu má a současně nemá poradce Nejedlého.
Peking v zahraničí disponuje rozsáhlou sítí agentů, kteří pomáhají plnit úkoly často na hraně nebo i za hranou právního systému daného státu. Hrozbám vydírání a násilné repatriace jsou vystaveni vedle skutečných delikventů také kritici režimu či příslušníci pronásledovaných menšin.
Rozsáhlá investigace OCRRP ilustruje na příkladě státního tabákového monopolu hluboký střet zájmů, který provází „čínský ekonomický model“. Článek navazuje na náš předchozí text Nová nikotinová stezka: Čínský tabák míří do světa.
Konsorcium investigativních novinářů OCCRP dokumentuje, jakými metodami šíří společnost China National Tobacco Corporation (CNTC, 中国烟草总公司, zkráceně též China Tobacco), největší tabáková společnost na světě, své působení za hranice ČLR.
Ještě než Tálibán získal v bleskové ofenzivě kontrolu nad většinou Afghánistánu a směřuje k převzetí moci v zemi, zasedla jeho politická delegace k jednání s čínským ministrem zahraničí. Diskutovalo se o vzájemné spolupráci, budoucnosti země, ale i terorismu.
Po negativních zkušenostech s Česko-čínským centrem iniciovala Univerzita Karlova vznik manuálu na obranu vysokých škol proti vlivu cizích mocností.
Nad zimní olympiádou v Pekingu se vznáší hrozba bojkotu. Velký díl zodpovědnosti padá na MOV a jejího předsedu.
Poté, co Litva oznámila otevření Tchajwanského zastupitelského úřadu v hlavním městě Vilniusu a navázala tak na dlouhodobý trend příklonu k této ostrovní zemi, vyhrocená reakce pevninské Číny na sebe nenechala dlouho čekat. Hrozí opět překročení červené linie, podobně jako nedávno Česku.
Na protest proti permanentnímu policejnímu dozoru v jihočínském Chuej-čou spáchal sebevraždu veřejný intelektuál Li Chuej-č‘. Jeho smutný příběh je příkladem paranoidní snahy o totální kontrolu nezávislého myšlení v dnešní Číně.
© 2024 AcaMedia z.ú. | Kontakt: sinopsis@acamedia.cz