Tak dlouho se chodí se zdravotním kódem pro vodu…
Současné protesty v čínských městech odhalují hlubší frustraci populace z politiky nulového covidu.
Sinopsis je projekt neziskové organizace AcaMedia z.ú., realizovaný za odborné spolupráce s Katedrou sinologie FF UK v Praze. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a dopady v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.
Nositel ceny Miloslava Petruska za rok 2021.
Současné protesty v čínských městech odhalují hlubší frustraci populace z politiky nulového covidu.
Sociální síť přiznává, že data uživatelů mohou končit v Číně. Její vazby na mateřskou firmu a čínské úřady však stále nejsou vyjasněné.
Po triumfu na domácím poli se všemocný vůdce snaží ukázat světu vlídnější tvář.
ČLR uplatňuje pokročilé strategie při zneužívání západních sociálních sítí a platforem.
Kulturní výměna mezi Českou republikou a Tchaj-wanem probíhá úspěšně již od dob navázání vzájemných neoficiálních vztahů. V letošním roce však došlo k významným posunům, které by do budoucna mohly vést k těsnější spolupráci, jež může potenciálně vyústit v již dlouho plánované uspořádání výstavy exponátů ze sbírek Národního palácového muzea na Tchaj-wanu.
Krátce poté, co v roce 2017 čínská vláda ve jménu boje proti terorismu a islámskému extremismu nahnala nejméně milion Ujgurů a dalších turkických muslimů do převýchovných táborů, začala se na internetu objevovat videa, jejichž cílem bylo popřít a zamaskovat státní teror v Sin-ťiangu. Nová a často nenápadná forma propagandy je jednou z odpovědí na Si Ťin-pchingovu výzvu „vyprávět světu čínský příběh“ vhodnou formou.
Projekt Sinopsis se podílel na organizaci mezinárodní konference “What can the Czech Republic & the European Union do to address the crisis in Tibet? And why is its resolution in Europe’s interest?” v Senátu Parlamentu České republiky.
Na zasedání Rady pro lidská práva OSN v Ženevě byla znovu otevřena otázka příští reinkarnace tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Představitelé ČLR věří, že je to „strategická příležitost“ ukončit mezinárodní podporu Tibetu, a Peking již zavedl legislativní opatření k dosazení vlastního kandidáta. Spojené státy i Tibetská exilová vláda proto apelují na mezinárodní společenství, aby podpořilo právo Tibeťanů rozhodnout o vlastní budoucnosti.
Nacionalistická média v Číně prosazují čínské pojmenování pro Tibet i ve svých anglickojazyčných verzích. Pokračují tak v dlouhé tradici instrumentalizace jazyka pro politické a geopolitické zájmy Pekingu.
Papež František v říjnu schválil již druhé prodloužení prozatímní smlouvy o jmenování biskupů mezi Vatikánem a ČLR. Smlouva však situaci katolíků v Číně nezlepšila. Vatikán v mnohém čínské vládě ustoupil, sám však nic nezískal.
© 2025 AcaMedia z.ú. | Kontakt: sinopsis@acamedia.cz