21 lidí zadrženo kvůli výzvě k rezignaci Si Ťin-pchinga

China Digital Times informují o několika zadržených v souvislosti s nedávným otevřeným dopisem vyzývajícím generálního tajemníka Si Ťin-pchinga k odstoupení.

China Digital Times informují o několika zadržených v souvislosti s nedávným otevřeným dopisem vyzývajícím generálního tajemníka Si Ťin-pchinga k odstoupení.

Známý novinář Ťia Ťia byl zadržen 15. března před odletem z Pekingu do Hong Kongu, zprávu o svém propuštění na sociální síti zveřejnil 25. března.

Zadrženo bylo i 16 lidí pracující pro server Zprávy bez hranic (Wu-ťie sin-wen, angl. Watching News), který otevřený dopis zveřejnil. Server nepublikoval žádné nové zpravodajství od 15. března a bude nejspíše uzavřen. Začal fungovat v březnu 2015 a byl financován sinťiangskou vládou, společností Alibaba vlastněné Jackem Ma a skupinou SEEC Media. Účelem jeho činnosti bylo mj. i vytváření pozitivního obrazu kontroverzní geopolitické iniciativy Jedno pásmo, jedna cesta.

Čínský aktivista žijící v New Yorku Wen Jün-čchao, který je již delší dobu terčem dehonestujících útoků kvůli své kritice politiky ČLR, oznámil, že jeho rodiče a mladší bratr byli v ČLR zadrženi bezpečnostními orgány pod záminkou Wenovy účasti na šíření výzvy k Siho rezignaci. Dehonestující útoky a represe vůči rodinným příslušníkům jsou často využívanými metodami potlačování politické opozice v ČLR za Si Ťin-pchingova vedení.