Operace SkyNet: Co dělal policejní prezident Tuhý v ČLR?

Snaží se ČLR získat vliv na českou policii?

Všichni se sejdeme na státní bezpečnosti

Miloš Zeman se zúčastnil summitu iniciativy Pás a stezka (i taj i lu, 一带一路) s početným doprovodem. Delegace trochu prořídla kvůli ústavní krizi, ale na jejím seznamu zůstalo několik zajímavých jmen. Vedle bývalého premiéra Petra Nečase či nepostradatelného Jaroslava Tvrdíka nakonec do Číny vyrazil i policejní prezident generálmajor Tomáš Tuhý. Podle mluvčí policejního prezidia měl policejní šéf pouze radit Zemanovi v bezpečnostních otázách při setkáních se zástupci cizích zemí.

Tuhý absolvoval s prezidentem v ČLR většinu programu, včetně návštěvy čínské telekomunikační společnosti Huawei. Podle zpráv v tisku musela být diskuze na setkání zajímavá:

Kromě investic se prezident Miloš Zeman, ministr průmyslu Jiří Havlíček, poradce prezidenta Martin Nejedlý a policejní prezident Tomáš Tuhý s ředitelem Huawei Guo Pingem bavili i o nutnosti zajistit kybernetickou bezpečnost dat.

Na společnost Huawei přitom upozornila již v roce 2014 výroční zpráva BIS jakožto možné riziko právě v oblasti “kybernetické bezpečnosti dat”:

Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací.

Loni byla podle zpráv v tisku na základě varování české rozvědky před podobnými riziky zrušena zakázka, podle níž měla Huawei dodat elektroniku na ministerstvo vnitra. Zástupci Huawei v ČR veškerá podezření odmítají. V každém případě je to pro českého policejního prezidenta zvláštní volba partnera pro jednání o kybernetické bezpečnosti. Účast prezidenta Zemana na takovém jednání má ve světle nedávných trampot s dětskou pornografií na jeho hradním počítači až lehce (tragi)komický nádech.

Další jednání české delegace proběhla na čínských ministerstvech státní a veřejné bezpečnosti. Ministerstvo státní bezpečnosti je přitom v mnoha směrech obdobou někdejší STB v komunistickém Československu, jen ještě o poznání represivnější. Jaký byl konkrétní obsah těchto setkání, není zatím známo. Člověk se skoro bojí zeptat.

Terminátor, Heydrich a Interpol

ČLR se v posledních letech snaží navazovat užší bilaterální bezpečnostní dohody s ostatními státy. Asi nejviditelnějším příkladem je policejní spolupráce s Itálií. Neozbrojení čínští policisté hlídkují v Římě, oficiálně na ochranu svých terorismem znepokojených občanů. Na první pohled mají podobnou úlohu jako městská policie v centru Prahy – pomáhají turistům s orientací ve městě a zvyšují jejich pocit bezpečí. Čínská policie ovšem funguje jiným způsobem než policie italská nebo česká, a plní i jiné úkoly.  Automaticky vyvstává podezření, že čínští policisté mají na své občany v zahraničí spíše dohlížet.

Snaha čínské policie navazovat kontakty s partnery v zahraničí souvisí do velké míry s probíhajícím mezinárodním zátahem na uprchlé úředníky obviněné z korupce. Hon na Číňany v zahraničí podezřelé z korupce probíhá pod názvem „Operace SkyNet“ (Tchien-wang sing-tung 天网行动). (Krycí označení je doufejme pouze náhodou shodné se jménem fiktivního počítače z filmové série Terminátor, který se snaží nejprve zničit a posléze aspoň zotročit lidstvo.) Samotná kampaň proti korupci je přitom často označována spíše za stranickou čistku. Mnoho zemí tak odmítá vydat čínské vládě její občany kvůli pochybnostem o reálné povaze obvinění a nevalné reputaci čínských úřadů při ochraně práv obviněných. (Miloš Zeman tyto obavy nesdílí, jak můžeme vyvozovat z jeho podrážděné reakce na dopis čínskému ministru veřejné bezpečnosti ohledně zpráv o mučení obhájců lidských práv.) I přes pochybnosti západních států ale již někteří čínští podezřelí vydáni byli. První z nich byla právě Číňanka žijící v Itálii.

Rozruch také vyvolalo zvolení čínského dlouholetého zástupce ministra veřejné bezpečnosti Meng Chung-weje šéfem Interpolu v loňském listopadu. Prostřednictvím této mezinárodní policejní organizace totiž Čína příležitostně šikanuje i nepohodlné disidenty v zahraničí. Několik měsíců po Mengově nástupu protestoval v Lyonu, centrále Interpolu, nejznámější čínský disident Wej Ťing-šeng. Wej v této souvislosti poukázal na temnou stránku historie mezinárodní policejní organizace během 2.sv.v., kdy se stala nástrojem nacistického Německa. Jako její tehdejší prezident sloužil i Reinhard Heydrich.

Musíme si pomáhat

O čem přesně policejní šéf Tuhý v Číně jednal, není v tuto chvíli jasné. Předběžnou zkušenost se spoluprací české policie s čínskými bezpečnostními složkami ale již máme. Během loňské státní návštěvy generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga v ČR česká policie převážně pouze přihlížela násilnému chování čínských „vítačů“ organizovaných podle všeho čínskými úřady proti českým demonstrantům. Policejní prezident Tuhý následně neshledal v postupu svých podřízených žádné nedostatky (s výjimkou zásahu na FAMU). Stejného názoru byl i prezident Zeman, který ocenil policisty za “bránění projevu duševně nenormálních lidí”. Vzápětí povýšil Tuhého na generálmajora.

Zeman se tedy skutečně “jezdí do Číny učit, jak stabilizovat společnost”. Po návštěvě Tuhého v ČLR si lze představit i přímé zapojení čínských instruktorů.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org, 26.5.2017