China Energy Company limited (CEFC China, případně CEFC China Energy Company, ale též China Huaxin) je čínská firma se sídlem v zóně volného obchodu v Šanghaji. Jejím hlavním zájmem jsou energetický průmysl, petrochemický průmysl a finančnictví.
Firma je společným majetkem několika subjektů. Majetková struktura společnosti je neprůhledná; podle analýzy serveru Hlídací pes není z otevřených zdrojů možné dohledat skutečné vlastníky. Dostat se lze ke dvojici společností s ručením omezeným: Shanghai Jinzhuan Equity Investment Fund je mateřskou společností CEFC China s podílem 99,05 %; Sinounited Investment Stock Corporation Limited je minoritní akcionář s podílem 0,95 %. Pět procent v obou společnostech drží předseda správní rady CEFC Jie Ťien-ming (Ye Jianming, 叶简明) většinoví vlastníci jsou neznámí. Webové stránky společnosti uvádí, že firmu založil v roce 2002 Jie Ťien-ming, agentura Bloomberg však vznik společnosti datuje do roku 1980.
(Struktura společnosti, její akciové společnosti a zámořská centra dostupné z odkazu zde.)
Do širšího povědomí světové veřejnosti CEFC China vstoupila poté, co se roku 2013 poprvé objevila v žebříčku Fortune 500 – první rok na 349., další na 342. místě. Jako hlavní oblast činnosti je uvedena energetika.
Zahraničí
V rámci strategie „Jedno pásmo, jedna cesta“ (One Belt, One Road, OBOR) je cílem společnosti navázat dlouhodobé kontrakty se státními ropnými společnostmi ze zemí produkujících ropu a ve velkém měřítku navzájem propojit sítě energetických rezerv a prodeje v rámci Blízkého východu, Evropy a Číny (stejně tak zavést obchodování v čínské měně). Pro usnadnění globalizace RMB za účelem investic do energetického průmyslu usiluje CEFC o vybudování mezinárodní investiční banky.
Dalekosáhlé zahraniční aktivity se týkají především investic a výzkumu v ropném průmyslu, a to hlavně na Blízkém východě, ve střední Asii a v Africe. Na tomto úseku spolupracuje s China National Petroleum Corporation (CNPC). CEFC má, co se tohoto týče, podepsány dohody o spolupráci s Čadem, Republikou Ingušsko a se společností GazProm (kvůli společné investici do tří východosibiřských ropných bloků, jež mají dle CEFC vynikající geografickou výhodu pro zásobování Číny ruskou ropou a zemním plynem).
V oblasti ropných skladišť, logistiky a námořních překladišť CEFC spolupracuje s Kazachstánem a Spojenými Arabskými emiráty (Abú Zabí a Fudžajra), v Číně buduje na ostrově Chaj-nan obří tankoviště pro uskladnění velké části čínských národních ropných rezerv, další pak v provincii Šan-tung. 51procentní podíl v kazachstánské skupině KazMunayGas International zajistí CEFC přístup k sedmi konečným trhům, z toho šesti v Evropě (tři rafinerie a přes tisíc čerpacích stanic v Rumunsku, Moldávii, Bulharsku, Francii, Španělsku, na Ukrajině a v Gruzii), stejně jako „manažerskou zkušenost nápomocnou při rozvoji evropských aktivit CEFC týkajících se ropy a zemního plynu“ (viz zde). Dalším nákupem v oblasti byla společnost DGT Liquefied Petroleum Gas, což CEFC umožní využít středně a dlouhodobou spolupráci DGT s hlavními petrochemickými společnostmi v Sin-ťiangu – tím se zajistí přeprava zemního plynu z Kazachstánu do Číny přes Sin-ťiang a přístup k souvisejícím službám.
CEFC v České (a Slovenské) republice
V roce 2015 začala společnost CEFC podepisovat dohody o skoupení podílů v českých společnostech, a to v nejrůznějších oblastech. Spolupráci s mediálními společnostmi Empressa Média a Médea Group byla definitivně potvrzena v polovině února 2016. První jmenovaná, v níž má CEFC podíl 49 %, je třetí největší mediální skupinou v ČR a svým působením zasahuje až 85 % populace ČR (týdeník Sedmička, Týden, Instinkt, Interview, Exkluziv a další, krom toho vlastní TV Barrandov). Médea Group, kde CEFC vlastní 30 %, je zase největší komunikační skupina na českém trhu, poskytuje komplexní marketingový i kreativní servis (analýzy cílových skupin, strategické i detailní plánování, nákup mediálních aktivit i vyhodnocování dopadu).
V rámci iniciativy OBOR je podstatný i nákup 50% podílu ve společnosti Travel Service, přes nějž se Čína zprostředkovaně dostala i k ČSA, kde má Travel Service třetinový podíl. Mezi nákupy týkající se cestovního ruchu patří také vstup do největšího internetového prodejce zájezdů Invia, kde se hovořilo o minimálně 50% podílu.
O pozitivním významu akvizic CEFC v průmyslu se zatím spíše pochybuje. Největší investicí podepsanou v březnu 2016 je koupě 50 % ve slovenské J&T Finance Group. Číňané mají dle plánů v J&T vytvořit fond s možností financovat projekty do výše 5 miliard euro, což tvoří přibližně dvě třetiny podepsaných plánovaných čínských investic. Prodej ždárských strojíren Žďas, ziskového stabilního podniku s 2600 zaměstnanci, je sporný už jen z těchto důvodů. Obchod firmy S.W.H., kde na pozici zástupce ředitele a šéfa pro strategický rozvoj pracuje Petr Nečas a která vznikla před rokem a půl, má dosahovat 14 miliard – podepsána byla dohoda o spolupráci s čínskou firmou China Guodian. Aircraft Industries, bývalý Let Kunovice, patřící ruskému podnikateli Machmudovovi, podepsal smlouvu na dodání letadel za tři miliardy CZK. Další smlouvy jsou pouhými memorandy o porozumění.
Spíše reprezentačními nákupy jsou nemovitosti, pivovar Lobkowicz nebo fotbalová Slavie, z nastaveného rámce se mírně vymyká plánovaná klinika tradiční čínské medicíny, jejíž zřízení v Hradci Králové má CEFC rovněž financovat.
CEFC v české politice
V září 2015 oznámil zpětně český prezident Zeman, že již v dubnu jmenoval předsedu CEFC China Jie Ťien-minga svým ekonomickým poradcem. V tisku se záhy poté objevily dohady o možném napojení firmy CEFC i samotneho Jie Ťien-minga na čínské vojenské zpravodajství. Tyto dohady vycházely z nesrovnalostí v informacích na webových stránkách CEFC, s ní propojených dalších subjektů a životopisu předsedy CEFC, jak byl prezentován na čínském internetu. Využívaly také několik zahraničních zdrojů, především obsáhlou zprávu amerického think tanku Project 2049 o čínském „politickém boji“ a investigativní články amerického badatele Andrewa Chubba na jeho blogu Southsea Conversations.
V červnu 2015 vznikla v ČR evropská odbočka CEFC pod názvem CEFC Investment (Europe) Company a.s., v únoru 2016 došlo ke změně názvu na CEFC Group (Europe) Company a.s. V čele představenstva stojí Chan Chauto (Čchen Čchiou-tchu, 陈秋途), místopředsedou je Jaroslav Tvrdík, další členové jsou Tomáš Bůzek, Marcela Hrdá (též viceprezidentka) a Čchen Chaj-pching (současně prezident společnosti), členů představenstva je celkem sedm, předseda tříčlenné dozorčí rady je Jü I-po, další členové jsou Wang Ming-tchaj a Petr Mrhálek. Firma má mimořádně silné vazby na vládu a prezidentskou kancelář. Jaroslava Tvrdíka si Bohuslav Sobotka přizval jako poradce na česko-čínské ekonomické vztahy. Marcela Hrdá je součástí týmu poradců ministerstva vnitra. Opačným směrem ze státní správy do CEFC přešel bývalý zástupce ředitele hradního protokolu Miroslav Sklenář. Naposledy přešel do řad CEFC podle zpráv v tisku také bývalý elitní policista Kolín.
Vedení CEFC Europe je zásadním způsobem personálně propojeno také se Smíšenou Česko Čínskou komorou vzájemné spolupráce (Jaroslav Tvrdík a Chan Chauto jsou oba zároveň prezidenty komory, ve vedení komory působí i Petr Mrhálek a Tomáš Bůzek).
Více o vazbách českých politiků a „zákulisních hráčů“ na CEFC zde a zde.
V březnu 2016 začala společnost CEFC podnikat právní kroky k zabránění veřejné diskusi na téma možného propojení firmy a jejích představitelů s čínskou vojenskou rozvědkou. Prostřednictvím advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři začala rozesílat předžalobní výzvy některým českým redakcím. Jeden ze zakladatelů advokátní kanceláře, Radek Pokorný, je zároveň bývalým spolužákem a dlouholetým známým premiéra Bohuslava Sobotky a je označován za jednoho z nejvlivnějších zákulisních hráčů české politiky i byznysu. V českých médiích se pak skutečně v důsledku právních hrozeb projevil přinejmenším dočasně tzv. Chilling effect.
Předžalobní výzvu od kanceláře pana Pokorného obdržel též poslanec Marek Ženíšek, který ji zveřejnil v plném znění na serveru Hlídací pes. Z výzvy vyplývá, že se CEFC prostřednictvím kanceláře Radka Pokorného snažila potlačit informaci o působení Jie Ťien-minga v Čínské asociaci pro družební styky se zahraničím (CAIFC, China Association for International Friendly Contact, 中国国际友好联络会) (popisované v literatuře rovněž jako platforma čínského vojenského zpravodajství). Informace o působení pana Jie v CAIFC byla přitom dostupná přímo ve výroční zprávě na anglickém webu společnosti CEFC i v jiných oficiálních dokumentech. Podrobněji o informační přestřelce kolem CAIFC zde.
K možným rizikům souvisejícím s působením CEFC se na dotaz novinářů vyslovil také Lubomír Zaorálek, když řekl:
„Kdybychom měli od tajných služeb nějaké informace, že Číňané například z CEFC představují riziko, vstoupili bychom do toho a něco dělali,“ říká ministr Zaorálek. „Takové informace ale nemáme. Přijde mi, že se tady ve věci čínských investic vůbec malují bubáci ve chvíli, kdy to není třeba,“ dodává.
Dne 21. dubna 2016 nakonec debatovala o působení společnosti CEFC v Česku i poslanecká sněmovna:
Daniel Korte z TOP 09 firmu označil v interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za zástěrku pro čínské zpravodajské služby. Sobotka obecně uvedl, že zprávám českých tajných služeb se věnuje a reaguje na ně. Postavil se proti „kádrování investic“. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik označil Korteho vyjádření za snůšku nesmyslů.
Sobotka zdůraznil, že pokud jde o informace ze zpráv českých tajných služeb, nemůže je vzít a veřejně z nich citovat. Když usoudím, že je potřeba podat podnět, tak jej podávám, řekl. Nynější vláda opustila podle něho hloupou metodu, když byly ignorovány možnosti čínského trhu. Klíčovou pro českou exportní politiku ale zůstává podle ministerského předsedy eurozóna.
Poslanci pravice nebyli se Sobotkovými vyjádřeními spokojeni. Uváděli, že nedostali odpověď na otázku, zda působení CEFC v Česku představuje podle něho riziko, nebo ne. „Je to marné, je to marné, je to marné. Točíme se v kruhu,“ poznamenal Korte. Sněmovna ale nepřijala jeho návrh, aby poslanci se Sobotkovou písemnou odpovědí na poslancovy dotazy nesouhlasili, a premiér tak musel předložit novou odpověď.
Vliv CEFC v ČR je vnímán jako kontroverzní; neprůhledná korporace v sobě pojí bezpečnostní, geopolitické, energetické, finanční a obchodní zájmy, které se nedají jasně rozlišit ani oddělit.
Neziskové a mediální aktivity
Součástí skupiny CEFC jsou také tři „neziskové a charitativní“ organizace. CEFC Shanghai Charity Fund, China Energy Fund Committee (CEFC) a China Academy of Culture. China Energy Fund Committee se prohlašuje za think-tank zkoumající mj. udržitelný rozvoj a podporující kulturní výměnu. V rámci své oficiální činnosti jako je pořádání konferencí apod. aktivně podporuje čínské teritoriální nároky v Jihočínském moři a na Tchaj-wanu, mimo jiné prostřednictvím článků svého „strategického analytika“ plukovníka Taj Süho (pseudonym Lung Tchao), který otevřeně píše o nutnosti války v Jihočínském moři, a zastupuje militantně-nacionalistické, neoautoritářské a protiamerické kruhy v armádě a komunistické straně. V čele správní rady stojí Jie Ťien-ming, prezidentem je Chan Chauto. Za China Energy Fund Committee nejaktivněji vystupuje jeho místopředseda a generální tajemník v jedné osobě Patrick Chi Ping Ho (He Zhiping, 何志平). Patrick Ho je oční chirurg, původem je z Hongkongu, který vystudoval v USA. V roce 1993 se stal členem Čínského politického shromáždění a následně se podílel na předání Hong-kongu Číně a působil ve vedení města. China Academy of Culture za svůj cíl proklamuje výzkum a propagaci čínské kultury a podporování harmonie mezi civilizacemi. I zde Jie Ťien-ming předsedá správní radě, prezidentem je „významný lingvista“ Sü Ťia-lu (Xu Jialu, 许嘉璐), bývalý místopředseda stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců, nejvyššího zákonodárného orgánu ČLR. Sü Ťia-lu je zároveň prezidentem Nishan Forum on World Civilization, na jehož aktivitách se CAC výrazně podílí a které má přímé vazby na CAIFC. Sám Sü Ťia-lu, je seniorním poradcem CAIFC. Podle hongkongského tisku je generál poručík Sing Jün-ming (Xing Yunming, 邢运明), člen organizačního výboru Fóra, bývalý šéf čínské vojenské rozvědky a místopředseda CAIFC, jak je uvedeno i na stránkách CAIFC. Ve svých veřejných prohlášeních se CEFC China od CAIFC výslovně distancuje.
Neziskové křídlo CEFC se výrazně angažuje v domácích i zahraničněpolitických diskuzích v čínských médiích na straně ultra-konzervativních sil ve vedení Komunistické strany Číny. Blíže o podílu komentátorů spjatých s CEFC na zadušení významné vnitropolitické diskuze v roce 2013 o konstitucionalismu a postavení KS Číny v rámci čínského právního řádu zde.