Generální tajemník ÚV KS Číny v posledních dnech výrazně aktivizuje svou osobní diplomacii vůči cizím představitelům, jednak v souvislosti se 100. výročím založení KS Číny, jednak v reakci na prudký pokles prestiže ČLR i své vlastní v celosvětových výzkumech veřejného mínění. Vedle virtuálního „summitu“ s představiteli politických stran z údajně 160 zemí světa Si Ťin-pching hovořil po telefonu s vrcholnými představiteli Francie a Německa, a čas si nakonec našel i pro v Evropě jinak vcelku izolovaného českého prezidenta. Oficiální čínské shrnutí telefonátu se Zemanem se ovšem v podstatných bodech nápadně liší od verze, kterou prezentoval Zemanův mluvčí Ovčáček (viz níže).
V předvečer telefonátu mezi Zemanem a jeho „mladým přítelem“ Si Ťin-pchingem se 6. července konal virtuální Světový dialog politických stran s KS Číny, jehož hlavním tématem byla oslava 100 let od založení KS Číny. Akce pořádaná Oddělením pro mezinárodní styky ÚV KS Číny, před nímž mimo jiné varuje BIS, proběhla poprvé v roce 2017 za účasti Vojtěcha Filipa a „summit“ tehdy ocenil i Jaroslav Tvrdík jako poradce Bohuslava Sobotky. Zúčastněné politické strany, mezi nimiž nemohla chyběti ČSSD, zřejmě plně nedocenily mocenský diferenciál s KS Číny, která není běžnou politickou stranou, nýbrž „státo-stranou“ plně ovládající mocenskou mašinérii státu s 1,5 milardou obyvatel. Dalšího ročníku v roce 2018 se zúčastnilo „více než 80 komunistických, dělnických a levicových stran na nejvyšší úrovni, ze 40 zemí světa“.
Letošní slavnostní ročník se už mohl pochlubit účastí „více než 500 lídrů politických stran a uskupení z více než 160 zemí.“ Slavnostní řeč pronesl sám generální tajemník Si Ťin-pching, který v ní vyzdvihl úspěchy své strany a zdůraznil, že „politické strany jsou důležitou pokrokovou silou lidstva.“ Zmínil se také o budování „společenství sdíleného osudu lidstva“, tedy nového uspořádání mezinárodních vztahů pod vedením KS Číny. Podle Lidového deníku zahraniční delegáti vysoce vyzdvihli úspěchy KS Číny a potvrdili, že tato strana „se zasadila o důležité přínosy pro pokrok lidstva“ a vyjádřili přání společně s čínskými komunisty vybudovat „krásnější a šťastnější svět“.
Po této globální monstrakci působil Siův telefonát se Zemanem o den později výrazně odpočinkovým dojmem. Obsah rozhovoru shrnul Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v tiskové zprávě, která je zajímavá hlavně ve srovnání s oficiální tiskovou zprávou agentury Nová Čína (plný text obou shnutí viz níže). Agentura Nová Čína se na rozdíl od Pražského hradu nijak nezmiňuje o Si Ťin-pchingově údajné solidaritě s oběťmi nedávného tornáda, ani o společném sázení stromů v Lánech, ba dokonce ani o Zemanově zamýšlené cestě do ČLR. V české verzi naopak chybí zmínka o Zemanově gratulaci Si Ťin-pchingovi k letošnímu výročí založení KS Číny.
Nejvíce se obě zprávy liší v líčení vztahu České republiky, ČLR a Evropské unie. Zatímco česká verze tvrdí, že „prezident ČLR zdůraznil, že Českou republiku považuje za klíčového partnera v rámci EU,“ z čínské naopak vyplývá, že roli prostředníka mezi ČLR a Unií nabídl Zeman svému čínskému protějšku z vlastní iniciativy on sám. Si Ťin-pching podle agentury Nová Čína o České republice mluvil pouze ve vztahu s iniciativou 16+1, a nikoliv s Evropskou unií.
Pro srovnání přikládáme českou i čínskou verzi tiskové zprávy:
Dne 7. července večer prezident Si Ťin-pching 习近平 telefonicky mluvil s prezidentem České republiky Zemanem. Si Ťin-pching zdůraznil, že současná mezinárodní situace je složitá a prochází hlubokými změnami a že mezinárodní společenství čelí společným výzvám, kupříkladu epidemii nového koronaviru. Udržování a rozvoj čínsko-českých vztahů je v souladu s trendem doby, směřujícím k mírovému rozvoji a vzájemně výhodné spolupráci, i v souladu se společnou touhou lidu obou národů. Velmi si vážím toho, že po mnoho let vytrvale nazíráte čínsko-české vztahy z všestranného a dlouhodobého hlediska. Doufáme, že více osobností v České republice zaujme správný pohled na Čínu a její rozvoj, zaváže se k posílení komunikace a spolupráce mezi oběma zeměmi a bude řádně řešit příslušné problémy, aby si čínsko-české vztahy mohly uchovat své zdraví a vitalitu. Obě strany by měly dobře využívat platformy, jakými je iniciativa „Pás a stezka” (一带一路, BRI)“, prohloubit spolupráci v boji proti epidemii, pokročit v obnově výroby a hospodářském oživení, podporovat obousměrné investice a obchod a usilovat o vytvoření dalších mezníků spolupráce.
Si Ťin-pching zdůraznil, že výsledky summitů Číny a zemí střední a východní Evropy (iniciativy 16+1) se realizují postupně, a doufá, že česká strana bude s Čínou spolupracovat na vytvoření více příležitostí pro společný rozvoj obou stran. Doufáme, že česká strana bude hrát aktivní roli při posilování dialogu a spolupráce mezi Čínou a Evropou a přispěje k dosažení vzájemně výhodné spolupráce.
Zeman vyjádřil upřímné blahopřání ke stému výročí založení Komunistické strany Číny a popřál Číně další úspěchy pod vedením generálního tajemníka Si Ťin-pchinga. Souhlasí s názory prezidenta Si Ťin-pchinga na česko-čínské vztahy. Česká strana se zavázala k posílení přátelské spolupráce s Čínou a je ochotna s Čínou úzce komunikovat s cílem eliminovat rušivé jevy a zajistit zdravý a hladký rozvoj bilaterálních vztahů. Doufá, že obě strany budou společně usilovat o posílení vzájemné hospodářské spolupráce. Je přesvědčen, že všechny země by se měly spojit a spolupracovat na společném řešení globálních výzev, jako je například terorismus. Česká republika je ochotna sloužit jako spojovací článek mezi EU a Čínou. Zeman přeje úspěch zimním olympijským hrám v Pekingu.
Verze tiskového mluvčího prezidenta republiky:
Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 7. července 2021 telefonicky hovořil ze zámku v Lánech s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem.
Prezident ČLR vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem.
Prezident ČLR zdůraznil, že Českou republiku považuje za klíčového partnera v rámci EU.
Prezident republiky potvrdil, že na základě pozvání plánuje v roce 2022 vykonat návštěvu ČLR.
Prezidenti dále hovořili o konkrétních aktivitách při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy.
Při uplynulých návštěvách si prezidenti vyměnili darem stromy. Prezident republiky věnoval čínskému protějšku jabloň. V telefonátu se prezidenti ujistili, že oba stromy dobře rostou.
Telefonát se uskutečnil z iniciativy prezidenta ČLR.
Prezident ČLR hovořil s prezidentem republiky v rámci komunikace s evropskými lídry, kdy krátce předtím telefonoval s prezidentem Francouzské republiky Emmanuelem Macronem a spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou.