Zatímco si Komunistická strana Číny připomíná sto let od svého vzniku, generální tajemník Si Ťin-pching 习近平 během svého slavnostního projevu 1. července zopakoval, že strana sebevědomě kráčí k dalšímu velkému výročí. Tím bude 1. října 2049, kdy uplyne sto let od chvíle, kdy Mao Ce-tung vyhlásil z brány Tchien-an-men založení Čínské lidové republiky. Obě tato výročí jsou součástí tzv. konceptu „dvou staletí“ (两个一百年) a jsou spojena se stranou vytyčenými strategickými společensko-ekonomickými cíli vedoucími k modernizaci socialistické ČLR a upevnění jejího postavení ve světě.
O „dvou staletích“ poprvé mluvil v roce 1997 bývalý generální tajemník KS Číny Ťiang Ce-min 江泽民 během 15. sjezdu strany, konkrétní podobu dal tomuto konceptu ale až Si Ťin-pching po svém nástupu k moci v roce 2012. Si rozdělil cíle strany do tří kroků, z nichž první dva, „vyřešení problému existenční situace lidu“ (解决人民温饱问题) a „celkové zvýšení životní úrovně lidu směrem k mírnému blahobytu“ (人民生活总体上达到小康水平), prohlásil během oslav dovršení „prvního staletí“ za dokončené.
Po „společnosti mírného blahobytu“ (小康社会), dle Si Ťin-pchinga již dovršené, je nutné dále modernizovat socialismus, aby bylo možné dosáhnout hlavního cíle „druhého století“, tj. učinit z Číny „silnou a prosperující, demokratickou, civilizovanou, harmonickou a krásnou socialistickou modernizovanou velmoc“ (建成富强民主文明和谐美丽的社会主义现代化强国).
Tento dlouhodobý cíl dále Si Ťin-pching rozděluje do dvou fází. V té první by se Čína měla do roku 2035 vypořádat s jedním ze svých nejpalčivějších problémů, výraznou nerovností mezi životní úrovní venkovských oblastí a měst. V druhé fázi se má ČLR „stát vůdčí zemí spojující vnitřní sílu a mezinárodní vliv“ (成为综合国力和国际影响力领先的国家) a splnit tak do roku 2049 cíl být „krásnou modernizovanou socialistickou velmocí“.
Světová velmoc
Si Ťin-pchingovi předchůdci Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao 胡锦涛 hovořili ve vztahu ke „dvěma staletím“ o Číně pouze jako o „státu“ (国家) a až současný generální tajemník začal používat pojem „velmoc“ (强国) a dal tak jasně najevo své vysoké geopolitické ambice. Za těmi se skrývá nejen snaha učinit z Číny globální ekonomickou velmoc, ale cíl přetvořit současný systém mezinárodních vztahů ve prospěch ČLR. Toho se Peking v posledních letech snaží docílit prosazováním svých mezinárodně politických konceptů „oboustranně prospěšné spolupráce“ a „společenství sdíleného osudu lidstva“, které mají nahradit současný systém a pomoci Číně stát se světovým lídrem.
Ačkoliv ČLR své koncepty mezinárodní politiky prohlašuje za mírové, doplňuje je zároveň asertivní zahraniční politikou, projevující se například v podobě tzv. „diplomacie vlčích válečníků“, zabíráním území v jihočínském moři nebo agresivní rétorikou vůči Tchaj-wanu. Tato často neomalená asertivita přispěla k prudkému propadu mezinárodní prestiže Číny a zároveň pomohla přimět vrcholné představitele demokratických států ke společnému postupu vůči Pekingu, čímž se čínská snaha o získání role světového lídra značně ztěžuje.
Si Ťin-pching na věčné časy
Zatímco před dovršením „prvního století“ se v KS Číny obměnilo pět generací stranického vedení, do výročí založení ČLR se pravděpodobně příliš mnoha změn nedočkáme. Dle pravidel nastavených strůjcem ekonomických reforem Teng Siao-pchingem 邓小平, která měla zabránit přílišné kumulaci moci v jedné osobě, jako tomu bylo u Mao Ce-tunga, by správně mělo dojít k obměně stranického vedení v roce 2022 behem 20. sjezdu KS Číny. Tato pravidla však vzala za své po předchozím sjezdu v roce 2017, kdy bylo „Si Ťin-pchingovo myšlení“ zaneseno do stanov strany a následně i do ústavy ČLR, čímž se Si Ťin-pching stal de facto doživotním lídrem strany, i kdyby nezastával žádnou funkci. O své funkce však Si pravděpodobně nepřijde, protože z ústavy ČLR již zmizela klauzule omezující úřad prezidenta na dvě funkční období a v případě funkce generálního tajemníka strany je omezení funkčního období pouze neformální a Si Ťin-pching nebude mít při své pevně konsolidované pozici problém prosadit své setrvání ve funkci. Cesta ke „krásné modernizované socialistické velmoci“ tak bude pevně v jeho rukou.