Patrick Ho, který byl koncem listopadu v New Yorku zatčen a obviněn z praní špinavých peněz a korupce, prohlásil během slyšení u federálního soudu na Manhattanu, že se cítí nevinen ve všech osmi bodech obžaloby.
Někdejší hongkongský ministr vnitra (2002-2007), výkonný místopředseda správní rady CEFC China a generální tajemník neziskového výzkumného křídla CEFC China Energy Fund Committee, měl podplácet prezidenta Čadu a ugandského ministra zahraničí ve prospěch CEFC. Spolu s Patrickem Ho byl zatčen také bývalý ministr zahraničí Senegalu Cheikh Gadio. New York Times shrnují případ následovně:
Podle americké obžaloby se pan Ho účastnil dvou korupčních událostí. Jedna zahrnovala úplatek ve výši dvou milionů dolarů pro prezidenta Čadu Idrisse Débyho “výměnou za zajištění obchodních výhod” ve snaze společnosti [CEFC] získat práva na ropu bez nutnosti účastnit se mezinárodní soutěže. Pan Gadio byl prostředníkem této nabídky, a jako kompenzaci přijal od pana Ho 400 tisíc amerických dolarů převedených přes New York. Druhý případ se měl týkat úplatku ve výši půl milionu dolarů, opět převedených přes New York, tentokrát na účet kontrolovaný ugandským ministrem zahraničí Samem Kutesou. Dále měl tento úplatek zahrnovat dary a Kutesa měl slíben podíl na zisku z budoucích obchodů, jež by společně s konglomerátem [CEFC] podnikala ministrova rodina.
Hledá se poradce. Zn: z CEFC
Pro české prostředí je tento skandál důležitější, než by se z prozatím minimální pozornosti českých médií mohlo zdát. Společnost CEFC na sebe v roce 2015 upozornila nákupy prestižních nemovitostí v Praze, akvizicemi několika firem a fotbalového klubu Slavie. Těmto nákupům předcházelo tiché jmenování Jie Ťien-minga, předsedy CEFC, na pozici zvláštního poradce prezidenta Miloše Zemana. Jmenování bylo oznámeno na podzim, ale proběhlo již na jaře 2015, tedy ve stejném roce, kdy se Jie stal čestným poradcem výše zmiňovaného ugandského ministra zahraničí Sama Kutesy – tehdy předsedy Valného shromáždění OSN. Na jeho (Kutesově) účtu přistálo dle americké žaloby právě v té době půl milionu amerických dolarů; jedním z cílů měla být dle obžaloby pomoc při akvizici ugandské banky.
Připomeňme, že v ČR společnost CEFC projevuje již delší dobu zájem o získání polovičního podílu ve finanční skupině J&T, která mimo jiné provozuje i banku. Tento obchod prozatím zastavila Česká národní banka, a to i přesto, že regulátoři ostatních dotčených zemí ho povolili (byť někteří podmíněně).
My nic, my čínská soukromá firma
CEFC China Energy, která financuje činnost svého “neziskového” křídla zapleteného do skandálu, vydala hned po zveřejnění zprávy o zatčení a obvinění Patricka Ho prohlášení, v němž popírá spojení s aktivitami v Ugandě a tvrdí, že investice v Čadu se netýkaly tamní vlády. Společnost prohlásila, že bude kauzu nadále sledovat a podle jejího vývoje se zařídí. Jakákoli obvinění proti sobě popřela vláda Čadu, stejně tak jako politici Ugandy. Obžaloba má nicméně k dispozici rozsáhlé důkazní materiály. Podle NYT
Douglas S. Zolkind, federální žalobce, řekl soudkyni Forrestové, že obhajobě pana Ho budou poskytnuty “obrovské” důkazní materiály, včetně “několika stovek tisíc dokumentů složených z emailů a příloh” z více než deseti účtů, zajištěných na základě soudních příkazů . … Mnoho z těchto dokumentů je v čínštině, některé ve francouzštině.
Kauza Patricka Ho má navíc personální přesah prostřednictvím Kutesovy manželky Edith do korupčního případu Johna Ashe, Kutesova předchůdce ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN, jak jsme popsali již dříve:
Připomeňme případ [australského] diplomata a sinologa Rogera Urena (obviněn z šíření tajných dokumentů) a jeho manželky Sheri Jen. Ta byla zatčena v roce 2015 za podplácení bývalého předsedy Valného shromáždění OSN Johna Ashe z Barbadosu. Zajímavou shodou okolností byl koncem listopadu minulého roku obviněn z korupce i Ashův nástupce v OSN, bývalý ministr zahraničí Ugandy Sam Kutesa. Jeho manželka Edith byla přitom zástupkyní Sheri Jen v její nadaci Global Sustainability Foundation, jejímž prostřednictvím mělo dojít k podplácení Johna Ashe. Kutesa sám měl přijmout úplatek ve výši půl milionu dolarů od představitele neziskového křídla nám dobře známé společnosti CEFC a bývalého ministra vnitra Hongkongu v Tung Chee-hwově administrativě [první správce enklávy, dosazený po jejím převzetí Pekingem], Patricka Ho (zatčen v listopadu během návštěvy v New Yorku).
Kuloáry v OSN a na Pražském hradě
V českém prostředí se zatím přes zjevné a závažné souvislosti dostalo případu minimální publicity. Větší pozornosti se těší v USA, mj. i díky soustředěnému zájmu mediálního projektu Inner City Press, který se po léta věnuje rozkrývání korupčních praktik v OSN. Jeho hlavní reportér, Matthew Lee, je známou postavou v kuloárech OSN a postrachem mluvčích tamějších činovníků. Kdysi se mu podařilo získat akreditaci u OSN, a od té doby vytrvale klade obtížné dotazy na tiskových konferencích organizace. Videa z těchto diskuzí umisťuje na YouTube a další kanály; transkripty na svou webovou stránku.
V souvislosti s Patrickem Ho klade Matthew Lee při tiskových konferencích vytrvale otázku, jak vlastně získalo CEFC konzultativní statut u několika agentur OSN – zvlášť v době, kdy jsou z OSN na nátlak ČLR vytlačovány zavedené lidsko-právní organizace. Konzultativní status mj. umožnil představitelům CEFC nerušený přístup do budov OSN, v nichž se podle obvinění vůči Patricku Ho odehrávala část korupčního jednání. Na konzultativní statut u OSN také odkazuje Patrick Ho ve své žádosti o propuštění na kauci. Podle dokumentů získaných Inner City Press argumentuje Ho, že CEFC se díky tomuto statutu ocitá ve společnosti organizací jako Armáda spásy nebo Světový židovský kongres. (Argument zjevně nezabral a desetimilionová kauce byla zamítnuta s tím, že hrozí jeho útěk “za pomoci CEFC”).
Shodou okolností věnovalo loni CEFC jedné z agentur OSN, UN DESA (Oddělení hospodářských a sociálních záležitostí) dar ve výši jednoho milionu dolarů. Předávací ceremonie se odehrávala den po zatčení Patricka Ho v New Yorku. Generální tajemník i předseda Valného shromáždění OSN svou účast na slavnostním předání pod dojmem obvinění odřekli. UN DESA nicméně dar přijalo.
Lee jako jeden z mála postřehl některé souvislosti korupčních případů Sama Kutesy a jeho předchůdce Johna Ashe. Po odhalení korupce přímo v srdci OSN za předsedy VS Johna Ashe nařídil tehdejší generální tajemník Pan Ki-mun audit některých částí systému. Současný generální tajemník Antonio Guterres se zatím takovému postupu brání.
Ale zpátky do českých luhů a hájů. Matthew Lee by určitě naléhal na mluvčího Ovčáčka: Jak se přesně stal předseda společnosti CEFC Jie Ťien-ming čestným poradcem prezidenta Zemana, nota bene téhož roku, kdy se stal čestným poradcem Sama Kutesy v OSN?