Čínští tajemníci a čeští byznysmeni

Vysoká delegace KS Číny navštívila Prahu. Setkala se s Hamáčkem, Vondráčkem a dalšími. Čeští politici se však setkáním se stranickým tajemníkem města Tchien-ťin příliš nechlubili. Za nimi ostatně delegace ani tolik nepřijela.

Čínská delegace z města a zvláštní ekonomické zóny Tchien-ťin navštívila ve dnech 8. až 11. července Prahu. Učinila tak podle Lidového deníku (Žen-min ž’-pao 人民日报) “na pozvání ČSSD”. Stranický tajemník města Li Chung-čung 李鸿忠 se setkal s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Bývalý šéf oddílu lidových milicí města Šen-jang na severovýchodě Číny je přitom členem politbyra KS Číny a ukázkový aparátčík.

Schůzek s Hamáčkem a Filipem se zúčastnili také Jaroslav Tvrdík (CITIC, Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce), poslanec Jan Birke (ČSSD) a čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min 张建敏. V českých médiích, na stránkách příslušných úřadů ani na sociálních sítích politiků přitom o setkání s čínskou delegací nelze nic dohledat. Jedinou zprávu v češtině k návštěvě vydala česká verze Čínského mezinárodního rozhlasu.

Vojtěch Filip s Li Chung-čungem, tchienťinskou delegací a ambasádním doprovodem. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Jan Hamáček na otázky ohledně setkání s čínskými straníky neodpovídá. Přitom se podobně “potají” setkal z pozice ministra vnitra s již druhou stranickou delegací za poslední dva měsíce. Na konci května totiž v Praze přijal stranického tajemníka provincie Če-ťiang Čche Ťüna. Ten přitom “v letech 2010-2015 působil jako politický komisař v organizaci Sinťiangské výrobní a stavební sbory, známé zkráceně jako ping-tchuan (兵团), což je ekonomická a polovojenská organizace v provincii Sin-ťiang”.

Jan Hamáček s Li Chung-čungem, Jaroslavem Tvrdíkem, Janem Birkem, tchienťinskou delegací a ambasádním doprovodem. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Předseda sněmovny Vondráček byl o něco sdílnější a pro TV Seznam uvedl, že se s delegací skutečně na poslední chvíli setkal (údajně měl původně být na dovolené). Vondráček uvedl, že se setkal “s členem politbyra, členem parlamentu, ale především reprezentantem toho regionu.” Přitom Li je v komunistické hierarchii především člen politbyra, a čínský parlament, tedy Všečínské shromáždění lidových zástupců (全国人民代表大会), také není parlament tak, jak ho chápeme. “Zmínili svoje cíle, že jejich cílem by měla být Čína prosperující, stabilní a demokratickou zemí. Já jsem zmínil, že stejný cíl máme v České republice a část jednání byla o tom, že je naším společným zájmem, že si nepřejeme další tarify, cla, protekcionismus, že to, co se teď děje ve světě, v podstatě není v zájmu České republiky,” dodal Vondráček.

Předseda sněmovny Radek Vondráček, Li Chung-čung a čínský velvyslanec v pozadí. Zdroj: Lidová vláda města Tchien-ťin.

Přibližně ve stejný čas jako setkání s českými vysokými politiky také proběhla schůzka zástupců čínského města s šéfem čínské pobočky firmy Home Credit Lubomírem Melounem (PPF), náměstkem ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly (bývalý ředitel hradecké fakultní nemocnice) a Liborem Senetou, ředitelem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (TOP09). Jednání, které proběhlo 9. července, se týkalo Tchienťinského centra zdravotnické záchranné služby. Té má podle podepsaného memoranda v rámci aktu společenské odpovědnosti PPF darovat sanitky a poskytnout podporu ve výcviku tamějšího záchranářského personálu.

Tchien-ťin je pro PPF důležitý. V roce 2010 zde totiž začala PPF experimentovat s čínskou pobočkou společnosti Home Credit. Právě úspěch tohoto projektu vedl finanční skupinu Petra Kellnera k dalšímu prohlubování spolupráce, což ale vyžadovalo podporu politických špiček. Home Credit začal najímat za své lobbisty bývalé české politiky, jako byl Jaroslav Tvrdík. V roce 2014 dostala PPF státní licenci na provozování spotřebitelských půjček.

Tehdy byla stranickou tajemnicí města Tchien-ťin, kde má Home Credit stále čínské ústředí, Sun Čchun-lan 孙春兰, od roku 2012 členka politbyra. Po nejvyšší pozici v Tchien-ťinu nastoupila do čela Oddělení práce na Jednotné frontě (čung-jang tchung-čan pu 中央统战部), vlivové organizace upevňující pozici KS Číny doma i ve světě. Sun navštívila Prahu z pozice vicepremiérky ČLR na konci minulého roku, aby slavnostně otevřela první pražský Konfuciův institut, instituci napojenou na systém propagandy, ale také zapojenou do práce na Jednotné frontě. Vysoká škola finanční a správní, kde je institut umístěn, podepsala na konci května dohodu o spolupráci s čeťiangskou delegací vedenou stranickým tajemníkem, který se potkal s Hamáčkem.

Proti celkem jalovým schůzkám se státními představiteli působí setkání s PPF a záchranářskou službou produktivnějším dojmem. V tomto kontextu vypadá program čínské delegace ČR spíše jako pokračování dialogu PPF s tchienťinskými orgány než jako státní návštěva.