Sinopsis v Poslanecké sněmovně o Číně a Rusku v kontextu války na Ukrajině

Martin Hála a Olga Lomová ve čtvrtek debatovali s předsedkyní sněmovny o současné geopolitické situaci.

Ředitel projektu Sinopsis Martin Hála a profesorka Olga Lomová z Katedry sinologie FF UK ve čtvrtek 23. června na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové vystoupili jako hlavní řečníci na debatě s názvem Čína a Rusko v kontextu války na Ukrajině. U kulatého stolu se kromě představitelů Sinopsis sešli i zástupci několika ministerstev, akademické obce a odborných kruhů.

Podle ředitele Hály jsme se opět ocitli v době intenzivního soupeření dvou bloků, jež v některých aspektech připomíná období studené války, ale v diametrálně odlišných podmínkách po třech desetiletích intenzivní globalizace. Více v článcích Sinopsis k tématu.

Předmětem diskuze v Poslanecké sněmovně byl také význam konceptu Indo-Pacifiku jakožto kolektivní obrany sdílených hodnot otevřených společností, vztah států tzv. globálního jihu vůči oběma formujícím se geopolitickým blokům či problematika dezinformací a propagandy autoritářských režimů, která se od počátku konfliktu na Ukrajině ještě zvýraznila.