Sociálním sítím v Číně se raději vyhněte

Čína byla již potřetí za sebou vyhlášena zemí s nejvyšší mírou potlačování svobody na internetu

Žebříček pětašedesáti zemí, kde je svoboda internetu potlačována nejvíc, sestavila nevládní organizace Freedom House. Hlavní měřítkem pro hodnocení byly v tomto roce vládní dezinformační kampaně, jichž čínská vláda zvládla uskutečnit hned několik.

Na nechvalné první místo v žebříčku ČLR pomohl mimo jiné zákon o kybernetické bezpečnosti, který byl schválen na konci loňského roku, i posílení cenzury na platformách sociálních médií, jako je WeChat. Svou roli hrály také stále přísnější předpisy o zpravodajství v nových médiích a udělování licencí na zpravodajské služby, omezení dostupnosti virtuálních privátních sítí (VPN) nebo také zákaz některých online komunikátorů, jako je třeba Skype.

Freedom House poukázal nejen na vládní regulace, ale i na osobní postihy vůči čínským uživatelům internetu, perzekuovaným za sdílení citlivých informací a protivládních názorů.

Od katedry za katr

Čína dokonce zašla tak daleko, že na základě špehování konverzací na sociální síti WeChat odsoudila k pěti letům vězení tchajwanského učitele a pracovníka neziskové organizace Li Ming-čeho – za podvracení státní moci. Čínská vláda si přitom musí být dobře vědoma, jak citlivá záležitost to je, a to hlavně vzhledem  k nedávné výměně názorů na téma suverenity Tchaj-wanu.

Informace o perzekuovaných obhájcích lidských práv, hongkongských knihkupcích a ujgurských “separatistech” jsou velmi dobře známé, ale zprávy o následcích dílčích nařízení, která postupně zakázala šíření neověřených zpráv získaných ze sociálních sítí, prosakují jen velmi pomalu. Přitom nejméně tři provozovatelé internetových stránek byli zatčeni, včetně Chuang Čchi-ho, zakladatele webové stránky o lidských právech 64 Tchien-wang, který byl zadržen v prosinci 2016 a později byl obviněn z vyzrazování státních tajemství cizincům.

Harmonizováno, cenzurováno

Čína se proti obhájenému prvenství v žebříčku okamžitě ohradila. Na tomto místě je třeba podotknout, že na tento postup nejsme u čínských představitelů zvyklí; obvyklou reakcí Pekingu na kritiku absence demokratických procesů a svobod je mlčení. Tentokrát se ale čínská vláda pokusila navodit dojem dialogu – Žen Sien-liang, náměstek ministra pro spravování kyberprostoru, řekl novinářům:

Neměli bychom jen zpřístupnit internet zdarma, ale také spořádaně… Spojené státy a Evropa se také musejí zabývat “fake news” a fámami.

Úřad pro správu kyberprostoru současně v tomto duchu zavedl zákony, které činí členy skupin komunikátorů právně odpovědnými za obsah považovaný za urážející socialistické hodnoty.

Freedom House vydal svou zprávu měsíc před konáním Světové internetové konference, největšího fóra o kyberprostoru v zemi. To se konalo 3. 12. a místní úředníci, členové vlád světa a OSN během něj diskutovali o správě kyberprostoru ve světě.

Publikace tohoto článku: HlidaciPes.org