The Economist o „nové čínské Kominterně“

Prestižní mezinárodní časopis cituje v článku o aktivitách Oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny poznatky projektu Sinopsis.

V posledním čísle přinesl The Economist článek popisující činnost oddělení pro mezinárodní styky ÚV KS Číny (ILD, 中共中央对外联络部), jež kromě jiného slouží ke kooptaci politiků po celém světě, a podle zpráv BIS vykonává i zpravodajskou činnost. Autor článku, Gady Epstein, konzultoval postupy ILD při kultivaci evropských politiků se sinology z projektu Sinopsis a přímo cituje ředitele projektu, který zvýšenou aktivitu ILD v posledních letech přirovnává k budování nové Kominterny.

Projekt Sinopsis se činnosti ILD věnuje dlouhodobě. Poprvé jsme o styku ILD s českými politiky informovali v roce 2016, kdy se pomocný vedoucí ILD Li Ťün 李军 zúčastnil Česko-čínského investičního fóra (CIF), pravidelně pořádaného na Pražském hradě. Přestože byl Li Ťün na fóru hlavním hostem s nejvyšší funkcí, o jeho přítomnosti pořadatelé veřejnost neinformovali.

Česko-čínská investiční fóra se nejpozději od roku 2015 pořádala ve spolupráci s čínským Centrem pro hospodářskou spolupráci, které je součástí ILD. Investiční fóra, od roku 2013 organizovaná Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka, se prezentovaly jako byznysové akce, ale jejich ekonomický dopad zůstává přes grandiózní prohlášení minimální. Akce nicméně posloužily i jako příležitost k vytipování budoucích partnerů pro ILD, jak na základě našich poznatků popsal server Seznam Zprávy. Centrum pro hospodářskou spolupráci mělo primárně lustrovat a schvalovat všechny účastníky.

S ILD navazoval čilé styky i současný vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. V roce 2017 se v Bukurešti zúčastnil „Dialogu politických stran střední a východní Evropy s ILD“, kde se setkal s jedním z tehdy nejmocnějších mužů Číny Liou Jün-šanem 刘云山 a oznámil přípravy nového Čínsko-českého centra pro spolupráci. Ani o „summitu“ v Bukurešti, ani o zřízení nového koordinačního centra pro spolupráci s ČLR nebyla veřejnost informována, dokud na ně neupozornil projekt Sinopsis.

Patrně nejužší styky s ILD udržuje v České republice KSČM. Předseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip pravidelně s vedením oddělení konzultuje svoje kroky, vloni například ohledně varování NÚKIBu před čínskou firmou Huawei. Letos v září vyzval vedoucí ILD Sung Tchao 宋涛 Filipa, aby se „jasně distancoval“ od předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který čínské komunisty popudil svou cestou na Tchaj-wan. Zprávu o video-hovoru obou soudruhů jsme přeložili v doslovném znění. Poslední známá Filipova interakce s tímto oddělením byla při přebírání daru, dle jeho vlastních slov od ILD, pro obyvatele v okolí Dukovan. Podle Deníku N však roušky ve skutečnosti věnovala čínská firma China Nuclear Group, usilující o zakázku na dostavbu zdejší jaderné elektrárny.

Kromě ČSSD a KSČM se ILD zajímá také o ostatní české politické strany. Kontakty s touto organizací navázali poslanec Jan Skopeček (účastnil se zmiňovaného „dialogu politických stran“ v Pekingu) nebo europoslanec Jan Zahradil. Loni v listopadu se s ředitelem ILD setkal předseda sněmovny Radek Vondráček za ANO, který následně uvedl, že skutečnou identitu čínského partnera neznal a že výroční zprávy BIS nečte. Před původně plánovaným summitem Pásu a stezky (BRI) v dubnu také podle všeho ILD kontaktovalo poslance SPD a pozvalo je patrně na další ročník „dialogu politických stran“.

Sinopsis v nejbližší době chystá delší studii, která se bude zabývat styky ILD s českými představiteli napříč politickým spektrem a úlohou oddělení v iniciativě 17+1.