Tři roky po celostátní razii proti vybrané části čínské právnické obce, nechvalně známé jako incident 709, je většina ze zhruba tří set zadržených zpět na svobodě. To je naneštěstí jediné pozitivum, které lze ve vývoji situace lidskoprávních aktivistů a právníků v Číně po 9. červenci 2015 spatřovat. Někteří zadržení byli z detence propuštěni během několika dnů, mnozí si na svobodu museli počkat celé měsíce. A někteří stále čekají.
Čeští právníci na Pásu a stezce
Než se podíváme, jak vypadá situace právníků v Čínské lidové republice, připomeneme si, že Česká advokátní komora letos v zimě uzavřela smlouvu s Všečínskou asociací právníků, čímž se stala členem BRILA. BRILA je zkratka pro Belt and Road International Lawyers Association, Mezinárodní právnické asociace Pásu a stezky.
Česká advokátní komora se rozhodla, že přitom nebude stát opodál či stranou a stane se dokonce zakládajícím členem asociace BRILA, organizace, která dle článku 2 svých stanov je nevládní, neziskovou a mezinárodní profesní organizací založenou ACLA, a dle článku 4 předmětných stanov je asociace profesně a odborně vedena Ministerstvem spravedlnosti Čínské lidové republiky a je registrována a regulována Ministerstvem civilních záležitostí Čínské lidové republiky. Předchůdcem Ministerstva civilních záležitostí ČLR bylo Ministerstvo vnitra ČLR.
Ne všichni členové komory jsou z družby z oficiální čínskou organizací nadšení. Advokát David Štros na blogu webu Ceska-justice.cz uvádí toto partnerství do kontrastu právě se zátahem na stovky svých čínských kolegů a kolegyň a na utužování kontroly právníků v Číně, včetně jejich povinnosti podporovat vedoucí úlohu Strany.
Mučení a televizní doznání
Vraťme se ale po hedvábné stezce zpět do ČLR. Propuštění právníci mluví o různých metodách výslechů a mučení – například právník Sie Yang otevřeně potvrdil dlouhodobé odpírání spánku, jídla a vody, ale také zastrašování a bití. Mnozí další, mezi nimi i Li Che-pching a Tchang Č‘-šun, byli zase nuceni brát velké dávky blíže nespecifikovaných léků, po kterých měli závratě, halucinace, poruchy paměti a byli paranoidní. Mučeným často zůstávají trvalé následky.
Mnozí zadržení také museli sehrát hlavní roli v televizních doznáních viny. Postupem času byla jednoduchá doznání nahrazena sofistikovanějšími záznamy ze soudních líčení, při kterých padaly tresty odnětí svobody v rozmezí od pár měsíců až po několik let. Čínští diváci tak měli například možnost sledovat přelíčení s Čou Š‘-fengem, Chu Š‘-kenem, Kou Chung-kuem a Čaj Jen-minem. Všichni čtyři byli postupně uznáni vinnými ze zločinu podvracení státní moci a dostali vysoké tresty, a to především první dva zmínění, kteří si odpykají celkem sedm let vězení; Chu dokonce sedm a půl roku.
Nesmíme zapomenout zmínit ještě jednoho právníka, který je stejně jako Čou Š‘-feng nebo například Li Che-pching spojen se známou pekingskou advokátní kanceláří Feng-žuej. Wang Čchüan-čang je zadržován již od 3. srpna 2015, aniž by o něm byly průběžně zveřejňovány jakékoli informace. Nebýt jeho nového obhájce, který koncem června letošního roku zveřejnil informace o setkání s Wangem v detenčním centru v Tchien-ťinu, kladla by si Li Wen-cu, Wangova manželka, patrně stále otázku, zda je její muž vůbec ještě na živu.
Jak se zbavit nepohodlného právníka
Z nejnovějších zpráv je zřejmé, že si Strana hledá elegantnější metody, jak se svých odpůrců z řad právníků zbavovat. Sledování a zastrašování po propuštění z detence je nepříjemnou samozřejmostí v případě odpůrců stany z různých kruhů; právníci a také jejich soudní obhájci se ale čím dál častěji potýkají s nemožností nalézt pracovní uplatnění v oboru vlivem tlaku stranických činitelů na zaměstnavatele. A podle nařízení čínského ministerstva spravedlnosti se licence automaticky odebírá každému právníkovi, který po předchozích šest měsíců nebyl zaměstnán u žádné právnické firmy. O svou právnickou licenci tak již přišli Sie Jen-i, Li Čchun-fu, Jü Wen-šeng nebo Li Che-pching. Právnička Wang Jü vidí rozsáhlé odebírání advokátních licencí jako pouhé pokračování incidentu 709. „Incident 709 ještě ani zdaleka neskončil. Letošní odebírání licencí je pokračováním zátahu na právníky.”
Apel na právníky: neúnavně podporovat KS Číny!
Na počátku července letošního roku během národní advokátní konference doplnila vládou řízená Všečínská asociace právníků svou chartu o apel na celou právnickou obec, aby „neúnavně podporovala autoritu komunistické strany, v jejímž středu stojí soudruh Si Ťin-pching“. Ministr spravedlnosti Fu Čeng-chua také při téže příležitosti řekl, že asociace právníků musí „neochvějně podporovat všeobecné vedení Strany a stavět ho nad svou práci.“ Jeho slova, která jsou zároveň důkazem, že se postoj čínské vlády k otázce lidských práv a jejích obhájců nikterak nezměnil, výstižně zhodnotila Sophie Richardson, ředitelka Human Rights Watch pro Čínu. Ta poznamenala, že „čínská vláda spatřuje roli právníků v prosazování zájmů KS Číny, nikoli práv svých klientů.“
Proti vlastním zákonům, proti mezinárodním úmluvám
Čínské předáky přitom vůbec nezajímá skutečnost, že výroky ministra spravedlnosti odporují příslušným zákonům ČLR a také mnoha mezinárodním úmluvám, které Čína v minulosti podepsala a které stanovují, že „práva osoby právníka jsou nedotknutelná“. Profesor Hongkongské univerzity Fu Chua-ling má pro to velmi snadné vysvětlení: Strana podle něj uplatňuje vládu zákona pouze v méně kontroverzních otázkách, jako jsou smluvní konflikty, rozvody, duševní vlastnictví nebo například životní prostředí.
Ve sféře mimořádných rizik a politických nebezpečí se zákon odstaví na vedlejší kolej a vše nadiktuje Strana dle politické situace. Jak komentuje Eva Pils, odbornice na lidská práva v ČLR z King‘s College v Londýně, svévolné posouvání hranic vládou podle aktuálních potřeb bez ohledu na existující zákony zůstává zásadním problémem. V takto fungujícím systému si totiž osobním bezpečím nemůže být jistý vůbec nikdo.
Na čínské právníky a lidskoprávní aktivisty vláda i nadále vyvíjí mimořádný tlak, a odebrání licencí jim další činnost ještě ztíží. To, že všichni propuštění ve větší či menší míře informují o svých zkušenostech ze zadržení a riskují tak další postih, je nicméně důkazem, že ani po zkušenosti z detence neztratili touhu měnit věci ve své zemi k lepšímu. Podporu mají také od svých bližních – Li Wen-cu vzkázala manželovi do detenčního centra v Tchien-ťinu, že doufá, že před soudem nepřizná vinu a že i po propuštění bude dál právníkem.