Čínská jednotná fronta ve francouzském parlamentu

Analýza Sinopsis upozorňuje na propojení francouzského poslance s čínskými vlivovými organizacemi.

Na anglické verzi webu Sinopsis vyšel článek o konexích francouzského poslance Buon Tana na čínský systém jednotné fronty a další orgány vnějšího vlivu. Ačkoliv Buon Tanova náklonnost k pekingskému režimu je ve Francii veřejně známá, nezávislí badatelé René Bigey a Alex Joske, přinesli jako první podrobnou analýzu jeho zapojení do systému čínských vlivových organizací. 

Buon Tan 陈文雄 je francouzský politik čínského původu, jehož rodina přišla do Francie v roce 1975 z Kambodže na útěku před Rudými Khméry. Svou kariéru začal okolo roku 2008 jako lokální pařížský politik a vlivný představitel čínské komunity. V roce 2017 byl zvolen do francouzského Národního shromáždění za stranu prezidenta Macrona La République En Marche!. Ve francouzských i čínských médiích se o něm mluvilo jako o poradci prezidentů Hollanda a Macrona pro francouzsko-čínské vztahy. V současné době ve francouzském parlamentu zastává funkci předsedy Skupiny francouzsko-čínského přátelství a tajemníka Komise pro zahraniční vztahy. Na začátku roku 2022 jako jediný francouzský poslanec hlasoval proti uznání násilí páchaného čínským režimem na Ujgurech za genocidu.

Joske a Bigey v článku popisují Tanovo napojení na systém jednotné fronty (统一战线系统), který KS Číny využívá ke kontrole nestranických skupin v Číně i v diasporách v cizině. Tan je členem několika organizací přímo podléhajících Oddělení práce na jednotné frontě ÚV KS Číny (统一战线工作部), tedy orgánu, který celý systém řídí. V systému jednotné fronty je Buon Tan podle všeho významnou osobou, což dokládá i jeho veřejná schůzka s generálním tajemníkem Si Ťin-pchingem na setkání představitelů čínských diaspor v Pekingu v roce 2019. V roce 2013 se ještě jako místostarosta 13. pařížského obvodu zúčastnil zasedání Čínského lidového politického poradního shromáždění, které sdružuje organizace spadající do systému jednotné fronty.

Kromě jednotné fronty je Buon Tan v kontaktu i s Oddělením pro mezinárodní styky ÚV KS Číny, jehož cílem je především kooptace zahraničních politků a které se podle BIS věnuje i zpravodajské činnosti. Aktivity tohoto orgánu jsou známé v České republice, a to především prostřednictvím jeho kontaktů s ČSSD a KSČM.  

Buon Tan není prvním významným představitelem čínské diaspory, který se stal středem zájmu kvůli svému napojení na čínskou jednotnou frontu. Například na začátku tohoto roku varovaly britské tajné služby před aktivitami vlivné právničky Christine Lee 李贞驹. V roce 2018 byl zase z Austrálie kvůli korupci a podezření z bezpečnostního ohrožení vyhoštěn miliardář a prominentní představitel jednotné fronty Chuang Siang-mo 黄向墨. Článek spolupracovníků projektu Sinopsis vyvolal značnou pozornost francouzských médií, například listů Le Monde, Le Point nebo L’Indépendant.