Stáhla ředitele čínské konsolidační agentury ke dnu CEFC?

Ředitel státní agentury Huarong, spolumajitele chajnanské pobočky CEFC, jež měla vstoupit do Rosněfti, je rovněž vyšetřován pro údajnou korupci.

Čínská konsolidační agentura Huarong Asset Managment, která koupila 36,2% podíl v chajnanské větvi společnosti CEFC, má problém. Její šéf Laj Siao-min je jako člen KS Číny a poslanec vyšetřován stranickými orgány z disciplinárních a právních prohřešků. S největší pravděpodobností jde o korupci. Po celé řadě vyšetřovaných šéfů velkých společností, jako Wu Siao-chuej z Anbangu či Jie Ťien-ming z CEFC tak Si Ťin-pchingově protikorupční kampani padl za oběť další rudý kapitalista.

Huarong byla založena v roce 1999 jako jedna ze čtyř státních institucí pro boj s neutěšeným stavem finančního sektoru plného korupce a nezdravých investic. Její teď již bývalý předseda Laj Siao-min padl minulý týden pro podezření z korupce do spárů čínské disciplinární komise. Informuje o tom Bloomberg. Podle čínských médií Laj čelí obvinění z tunelování. Údajně měl ze společnosti vydolovat miliardy čínských jüanů a převést je do soukromé firmy.

Podle South China Morning Post se v minulosti Laj Siao-min snažil posílit roli konsolidačních agentur v čínské ekonomice, o čemž hovořil i ve veřejných projevech. Proslavil se například tím, že jako jeden z prvních vysokých čínských funkcionářů vloni otevřeně upozorňoval na problém špatných úvěrů. Huarong se pak stala jedním z nejagresivnějších investorů, půjčovala zadluženým firmám a skupovala distresovaná aktiva. Po svém pádu byl Laj v čele konsolidační agentury vystřídán šéfem kuangtungské pobočky Wang Čan-fengem.

Příliš kaskadérská obchodní diplomacie

Zatčení by mohlo souviset s vazbami na CEFC, do jejíž chajnanské pobočky vstoupil Huarong koncem minulého roku, tedy pár měsíců předtím, než začala mít firma po zatčení svého předsedy Jie Ťien-minga skutečně vážné problémy.

Spekulovalo se o tom, že Peking si prostřednictvím své konsolidační agentury snažil pojistit strategicy důležitou akvizici 14% podílu v Rosněfti. Vstup do státní ruské ropné společnosti se mezitím z nejrůznějších důvodů zadrhl. Kromě potíží firmy CEFC na tom má podíl zřejmě i sanační režim uvalený na Rosněfť ze strany EU a USA. Zejména napětí mezi Čínou a USA, které hrozí přerůst v otevřenou obchodní válku, vede Peking k obezřetnosti a snaze neprovokovat zbytečně Trumpovu administrativu.

Vyšetřování by ale také mohlo být pouze relativně rutinní součástí širší kampaně proti “nezodpovědným” investicím významných čínských finančníků. Vloni v létě čínský stát odstavil šéfy několika investičních společností a alespoň částečně je zestátnil. Mezi nejvýznamnějšími stojí za zmínku Wu Siao-chuej z firmy Anbang, který již byl předán stranickými orgány regulérnímu soudu a hrozí mu doživotí.

Čína se snaží snížit obrovské zadlužení svých firem, které nerozvážně rozhazovaly například při nákupu fotbalových klubů nebo hotelů. Čínský dluh dosahuje podle střízlivých odhadů 264 % HDP.

Zůstává otázkou, zda je Laj Siao-min pouze další obětí protikorupční kampaně, nebo ho ke dnu stáhla CEFC svým ambiciózním pokusem o vstup do Rosněfti. Vstup ostře sledované společnosti vyšetřované ve Spojených státech kvůli korupci v OSN a v afrických státech do jiné kontroverzní firmy v Rusku mohlo čínské vedení vyhodnotit v situaci hrozící obchodní války s USA jako příliš kaskadérský kousek. Za takové chyby se v Číně platí, soudruh nesoudruh.

Publikace tohoto článku: Info.cz, 25.4.2018