Novinářská cena za sérii článků o CEFC

V kategorii analyticko-investigativní žurnalistiky Novinářské ceny 2016 zvítězila série článků o čínské společnosti CEFC na serveru Hlídací pes, na níž se velkou měrou podílel projekt Sinopsis.

V Novinářské ceně 2016 zvítězila v kategorii analyticko-investigativní žurnalistiky série článků o čínské společnosti CEFC na serveru Hlídací pes. Na této sérii se velkou měrou podílel projekt Sinopsis. Hlídacímu psu srdečně blahopřejeme a děkujeme za produktivní spolupráci.

Porota zdůvodnila své rozhodnutí tímto hodnocením:

Série článků systematicky zpochybňuje tvrzení o pozitivním vlivu čínských investic v České republice i kredibilitě aktivních čínských investorů. Porotci oceňují dlouhodobou práci autorů a rutinní kombinaci mnoha zahraničních i domácích zdrojů. Důležitému tématu věnují hodně prostoru a zasazují jej do kontextu mezinárodních debat o vlivu čínských investic.

Připojujeme stručný chronologický přehled našich hlavních článků o společnosti CEFC. Velká část z nich vyšla na serveru Hlídací pes.

 

Krtek a panda na hrad!

Martin Hála, Hospodářské noviny, 19.11.2015

Prezidentská kancelář začíná personálně fúzovat s novým čínským investorem na české scéně, společností CEFC. Kdo vlastně hájí čí zájmy?

 

Jed v žilách pašeráka hadů                                

Martin Hála, Hospodářské noviny, 22.2.2016

Při pašování hadů i privatizaci zahraniční politiky jde především o peníze.

 

Pozoruhodná tvrzení plukovníka Tvrdíka v DVTV

Martin Hála, iHNed.cz, 18.3.2016

Jaroslav Tvrdík nedává interview často, ale když na to přeci jednou za čas dojde, člověk pochopí, proč se jim tak vyhýbá. V obsáhlém rozhovoru s DVTV (15.3.2016) zaznělo tolik do nebe volajících nesmyslů, že je třeba aspoň některé uvést na pravou míru.

 

Právní bojovníci na mediální frontě

29.3.2016 článku: HlidaciPes.org, 29.3.2016

Hrozby žalobou vůči českým médiím ze strany CEFC mají zabránit veřejné diskuzi o důležitých otázkách národní bezpečnosti. Tato taktika nápadně zapadá do čínské diverzní doktriny “Trojího boje”, jak je popisována v odborné literatuře.

 

I informace se musejí točit. Být, či nebýt v CAIFC?

Sinopsis 7.4.2016

Na webu HlidaciPes.org podrobně sledují v sérii zajímavých článků proměny identity pana Jie Ťien-minga, poradce českého prezidenta a předsedy společnosti CEFC China.

 

Dlouhý pochod České republiky zpátky na Východ. Jak se chová Peking při expanzi v jiných zemích?

Martin Hála, Týdeník Echo, 8.4.2016

Miliardy dolarů jakoby odnikud, tajemné nadace, svérázní politici – zkušenosti z dalších zemí naznačují možné směry posilování politického vlivu Pekingu v ČR.

 

Čínská bezpečnostní slepá skvrna, aneb jak se spolu sešli marxisti, konzervativci, ekonomové a oportunisti

Lukáš Zádrapa, Britské listy, 20.4.2016

Nedávná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice posloužila jako silný popud k celospolečenské debatě o našich vztazích s ČLR i o způsobech, jak pěstovat zahraniční politiku. I kdyby to byl jediný pozitivní výsledek, měli bychom za něj být vděčni.

 

Časopis Fortune o CEFC a České republice

Sinopsis 3.10.2016

Je CEFC skutečně soukromou firmou a jak je to s jejím napojením na čínskou armádu?

 

Jie Ťien-mingovo tajemné impérium: čínský investigativní tisk o předsedovi CEFC

Martin Hála, Hlídací pes, 22.12.2016

Čínský finanční web Ťie-mien se pustil do pátrání, jak vlastně zbohatl předseda Jie a společnost CEFC.

 

Puzzle jménem CEFC: čínský a světový tisk o tajemné společnosti (a jejím vlivu v ČR)

Martin Hála, Hlídací pes, 23.1.2017

Informace ze zahraničních zdrojů napomohou k lepšímu pochopení společnosti, jež si za velmi krátkou dobu vybudovala v České republice s aktivní pomocí našich vrcholných představitelů mimořádný politický vliv.

 

Letadlová loď do Eurasie: Obraz totálního zhroucení

Martin Hála, článku: Hlídací pes, 8.3.2017

Jak se kalila “diplomatická smršť” ve vztazích s Čínou…

 

Letadlová loď do Eurasie 2: Česká republika na Hedvábné stezce

Martin Hála, Hlídací pes, 10.3.2017

Ve druhé části článku o obratu české zahraniční politiky k Číně se věnujeme druhé straně rovnice – přístupu ČLR, jak se odráží v aktivitách společnosti CEFC a čínské zahraniční politiky.